Strona główna

Aktualności

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 Marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza.

Tak, to wspaniałe, wielkie Święto,
więc śpieszą chłopcy i panowie
z bukietem życzeń w barwach kwiatów -

Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet

 

autor Ryszard Przymus

Więcej:

   

Ślę do Ciebie walentynkę, lubię Ciebie odrobinkę

Jak co roku 14 lutego  w dniu Walentynek  na holu szkoły pojawiła się  skrzynka  dla zakochanych. Od rana można było przekazywać walentynkowe życzenia, które  specjalny szkolny  kurier  roznosił po klasach. To  radosne święto obchodzone jest w Polsce od niedawna chociaż  dzieje św. Walentego sięgają III wieku.

Więcej:

   

To było ważne spotkanie

Dnia 10 lutego 2012 roku  na zaproszenie pedagoga szkolnego pani Beaty Łukaszewicz do młodzieży Zespołu Szkół Budowlanych przyjechali znani psycholodzy specjalizujący się w pracy z młodymi ludźmi - Małgorzata Ohme  oraz Michał Pozdał.

 

Więcej:

   

Poloneza czas zacząć...

Nie sposób stwierdzić kiedy i gdzie odbyła się pierwsza studniówka. Być może jej pierwowzorów można by się doszukać w jakichś żakowskich zwyczajach, jednak w formie tanecznej zabawy poprzedzającej maturę nie mogła zaistnieć wcześniej, niż po 1812 roku. Dlaczego za okres ten przyjęto sto dni?
Być może okres trzech miesięcy został uznany za wystarczający na powtórzenie i doszlifowanie przyswojonych wiadomości, być może czas wyznaczyło europejskie zamiłowanie do okrągłych liczb, że setny dzień przed egzaminem uznano za ostatni dzień młodzieńczej wolności i ostatniej zabawy pod kuratelą dorosłych.
Stąd nazwa - studniówka.

Więcej:

   

Próba generalna przed Balem Studniówkowym

Szczęśliwy 13 stycznia  i piątek  2012 roku - to niemal początek ferii zimowych, a dla maturzystów to  także dzień "generalnej próby przed Balem Studniówkowym". ' O godzinie 12.00 na Placu Polonii Amerykańskiej w Brzegu odbył się po raz pierwszy wspólny polonez maturzystów brzeskich szkół ponadgimnazjalnych.

Więcej:

   

Świąteczna zbiórka żywności

Szkolne Koło "Caritas" w dniach od 2 - 4 grudnia 2011 zaangażowało się w akcję "Świąteczna Zbiórka Żywności" organizowaną przez Federację Polskich Banków Żywności. Do banku  dotarło  591 kg  żywności, którą przekazano organizacjom zajmującym się dożywianiem dzieci.

   

Jasełka jakich jeszcze nie było

Od wielu lat w grudniu młodzież Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu , dla całej społeczności szkoły oraz zaproszonych Gości – nauczycieli emerytów , prezentuje bożonarodzeniowe przedstawienie.

W tym roku tematem przewodnim było przybliżenie widzom tradycji żydowskiego święta Szabat naszych „starszych braci w wierze” jak mówił bł. Jan Paweł II oraz polskiej współczesnej wieczerzy wigilijnej .

Tłem dla całego spektaklu było graffiti wykonane przez studenta Sebastiana, który zgodził się podjąć tego zadania i namalować nam na folii Jerozolimę oraz współczesne osiedle. Bardzo serdecznie dziękujemy mu za bezinteresowną pomoc

Najważniejszym i obchodzonym najczęściej, bo co tydzień świętem jest Szabat.Nie jest to zwykły dzień odpoczynku, ale właśnie dzień, który się święci, czyli wyróżnia i oddziela od reszty dni tygodnia. Jest on poświęcony duchowości, modlitwie, radości, byciu razem z rodziną i przyjaciółmi.

Więcej:

   

Wigilia Samorządu Uczniowskiego

Aby tradycji stało się za dość na dzień przed świąteczną przerwą członkowie Samorządu Uczniowskiego spotkali się w auli  z dyrekcją szkoły - panią Moniką Jurek, Sylwią Jamką i Januszek Kowalskim,  swoimi opiekunkami panią Agnieszką Pietraszek i Martą Rabendą by wspólnie podzielić się opłatkiem, złożyć sobie świąteczne życzenia, pośpiewać kolędy. Na tę uroczystość zaproszono także katechetkę Iwonę Stronę - Muszczyńską,  panią pedagog Beatę Łukaszewicz oraz szkolnego fotografa by uwiecznił  spotkanie panią Wiesławę Szczepaniak.

Więcej:

   

Radosny taniec

Dnia 19 grudnia na długiej przerwie główny hall ZSB opanowały  szkolne pomocnice  Mikołaja, które do piosenki świątecznej "All  I want for Christmas" śpiewanej przez Mariah Carey odtańczyły  radosny taniec wprowadzając nas w świąteczny nastrój.

Więcej:

   

Wspólne kolędowanie

18 grudnia przed Brzeskim Centrum Kultury spotkała się młodzież brzeskich szkół ponadgimnazjalnych - Zespołu Szkół Budowlanych, I  i II Liceum Ogólnokształcącego,  Zespołu Szkół Zawodowych nr 1,  Zespołu Szkół Specjalnych oraz chóry z Parafii p.w. św. Mikołaja  i  Grodkowa  by wspólnie z  mieszkańcami Brzegu  śpiewać kolędy. Polskie Święta Bożego Narodzenia to kultywowanie tradycji wspólnego kolędowania. Zaproszono na nie także Pawła Kukiza. Imprezie patronował Starosta Powiatu Brzeskiego.

Młodzież Zespołu Szkół Budowlanych pod opieką pań Iwony Strony-Muszczyńskiej oraz Marty Rabendy przygotowała 2 piękne utwory.

Więcej:

   

Ulubieniec nie tylko dzieci

Na dzień 6 grudnia  czekają nie tylko dzieci. Św. Mikołaj jest ulubieńcem większości z nas. Ileż radości sprawia drobny prezent otrzymany  w tym właśnie dniu. Dlatego  w każdej szkole  tradycja wizyty w klasach  tego świętego jest  kultywowana i oczekiwana. Św. Mikołaj  dotarł do wszystkich  klas, obdarowywał słodyczami i zapowiadał swoją wizytę w roku następnym jeżeli na to zasłużymy.

Więcej:

   

Ty też możesz pomóc – możesz podarować komuś życie

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wolontariusza. Ta niezwykła, nieodpłatna działalność milionów ludzi na świecie zasługuje na najwyższe uznanie i podziw. Tak wielu młodych ludzi świadomie, dobrowolnie i bezinteresownie angażuje się w pracę na rzecz innych. W naszej szkole tego właśnie dnia Szkolne Koło „Caritas” wraz z jego opiekunem panem Tomaszem Wypychem przygotowało program poświęcony idei Wolontariatu, tolerancji oraz akcji zostań dawcą szpiku kostnego.

Więcej:

   

Zrób test na HIV

Po raz kolejny młodzież brzeskich szkół ponadgimnazjalnych spotkała się by  obejrzeć program artystyczny przygotowany przez koleżanki i kolegów w ramach podsumowania Powiatowej Kampanii związanej z profilaktyka HIV i AIDS. Scena Brzeskiego Centrum Kultury w dniu 1 grudnia 2011 roku stała się miejscem, z którego padły ważne dla młodych ludzi słowa stanowiące tegoroczne hasło kampanii "Zrób test na HIV". To najprostszy sposób na spokój ducha, jeżeli masz wątpliwości w naszych zagrożonych chorobą czasach. Koordynatorem akcji w naszej szkole była pani pedagog Beata Łukaszewicz .Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych reprezentowała grupa artystyczna, która pod opieką pani Iwony Strony-Muszczyńskiej przygotowała spektakl rąk pt." Życie".

 

Więcej:

   

Fides et Patria

25 listopada 2011 w Klubie Wojskowym w Brzegu odbył się  VIII Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej im. ks. ppłk Zbigniewa Stefaniaka "Fides et Patria".

Patronatem przedsięwzięcie objęli: marszałek województwa opolskiego, starosta powiatu brzeskiego, burmistrz miasta Brzeg i  dowódca 1 Pułku Saperów. Zaproszonych gości, recytatorów i ich opiekunów powitała kierownik  klubu Jana Koronkiewicz Wśród nich byli m.in.: dowódca 1 Pułku Saperów pułkownik Jan Pajestka , zastępca szefa Sekcji Wychowawczej kapitan Marek Niziołek , kombatant porucznik Władysław Miciak i ksiądz prałat Boleszław Robaczek. Zgodnie z tradycją uroczystego otwarcia poprzez zapalenie symbolicznej świecy dokonał dowódca 1 Pułku Saperów pułkownik Jan Pajestka. Sylwetkę księdza Zbigniewa przybliżył występującym uczestnikom ksiądz kapelan Grzegorz  Krupski.

Jury w składzie: przewodniczący Krystian Ławreniuk,
Anna Glińska, Sławomir Fąfara ksiądz major oceniało kunszt recytatorski 55 wykonawców z Brzegu, powiatu brzeskiego, Grodkowa, Oławy i Gliwic.

 

Więcej:

   

Barwna "Mandarynka"

Uwrażliwienie na piękno przyrody oraz kształtowanie postaw proekologicznych to cele realizowane przez Szkolny Klub Ekologiczny działający w naszej szkole pod opieką pani Elżbiety Salak.

Więcej:

   

NIezwykłe spotkanie

„Wspomnień czar

będzie nas wiódł w życia gwar”


Z entuzjazmem dla polskiej kultury spotkaliśmy się w ZSB w Brzegu „ Serca nasze pulsują rytmem umiłowania domu rodzinnego i Ojczyzny”. Ta wspaniała atmosfera daje nam szansę na dalszą wspólnotę treści i na codzienną nadzieję – bez konfliktu pokoleń”  Te piękne słowa wpisali nasi Goście Elżbieta Kosińska, Marian Kosiński i Eugeniusz Elenowski do kroniki dziękując za wspólne spotkanie, które odbyło się dnia 15 listopada 2011 z okazji obchodów 90 rocznicy powstań śląskich. Uczniowie zapoznali się z dziejami zrywu narodowego Ślązaków, dzięki któremu znaczna część Górnego Śląska została przyłączona do niepodległej już Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej:

   

Obchody Odzyskania Niepodległości Polski

W Zespole Szkół Budowlanych obchody  rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęto  dnia 10 listopada  apelem przygotowanym przez  klasę 1 TBR  ( Aleksandra Sulikowska, Dagmara Sieńko, Adriana Wolańska, Karolina Kądziel, Jan Chołoniewski, Damian Dumański, Dariusz Wereszczyński )pod kierunkiem pana Tomasza Starzyńskiego. Dnia 11 listopada uczniowie brzeskich szkół ponadgimnazjalnych  oraz mieszkańcy powiatu brzeskiego po raz pierwszy uczestniczyli w Brzeskim Biegu Niepodległości by na sportowo uczcić tak ważne w historii Polski wydarzenie. Bieg zgromadził wielu chętnych, pogoda zapraszała do wspólnego świętowania.

 

Więcej:

   

STOP- cyberprzemocy

W ramach  Szkolnych Dni Profilaktyki  w Zespole Szkół Budowlanych odbył się spektakl "Wyjść poza schemat"

Więcej:

   

Otrzęsiny klas I

Dnia 24 października uczniowie klas I wzięli udział w spotkaniu integracyjnym. "Wsparcie na starcie" pod takim hasłem nasze miłe "Kociaki" rywalizowały ze sobą w różnych zabawnych konkurencjach. Przez kilka tygodni wraz z wychowawcami przygotowywali się do zadań, które opracowały opiekunki Samorządu Uczniowskiego panie Agnieszka Pietraszek i Marta Rabenda. Całość imprezy, wykazując się ogromnym poczuciem humoru, prowadzili Renata Półtorak i Mateusz Podgórski a w skład Jury weszli panie wicedyrektor Sylwia Jamka, pedagog Beata Łukaszewicz oraz bibliotekarz Wiesława Szczepaniak. Społeczność uczniowską w jury reprezentowali Marta Kownacka oraz przewodniczący SU Marek Cichowski.

 

Więcej:

   

Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Brzegu

Dnia 17 października 2011  po raz kolejny  nasza szkoła zorganizowała wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Brzegu. Uczniowie poszczególnych klas mieli możliwość głosowania na swoich kandydatów. W Skład komisji weszli -  przewodnicząca  Patrycja Lubczyńska, członkowie Magdalena Grzybowska i Mateusz Jańczyk.

 

Więcej:

   

Strona 31 z 34