Strona główna Archiwum - starsze

Człowiek renesansu

Człowiek renesansu

Ta cisza… w czasie programu „Ksiądz Robak – spowiedź” była piękna… autentyczna!  Takiego wpisu w kronice szkoły dokonał nasz niezwykły gość   Marian Kosiński prezentujący w swojej interpretacji fragment naszej epopei narodowej Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.  Zwany przez uczestników spotkań na Zamku Piastów Śląskich

w Brzegu człowiekiem renesansu wprowadził uczniów w świat hulaki i mnicha Robaka –

w świat jego myśli i uczuć, życiowej drogi człowieka, który spokój ducha odnalazł  w działaniach  na rzecz wolnej Ojczyzny . Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.

Kogóż można gościć w ramach  takiego święta jak nie poetę utalentowanego muzyka, dowcipnego człowieka, który potrafi znaleźć wspólny język z młodym pokoleniem. Miło było nam gościć  młodego duchem  choć  dojrzałego wiekiem artystę. 

Pan Marian urodził się na Podkarpaciu, jest absolwentem studiów filozoficzno- teologicznych w Tarnowie i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jako kapłan prowadził działalność duszpasterską, uczył religii. Ale to osobowość złożona, posiadająca wiele talentów. Jest twórcą zespołów muzycznych i chórów,  w tym „Miniaturek”. Jako kierownik Domu Kultury w Lewinie Brzeskim organizował grupy teatralne, konkursy poetyckie i recytatorskie. Znany jako twórca Ogólnopolskich Spotkań Poetów i Artystów,  Prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich o/ Lewin B., członek Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego. Komponuje, pisze wiersze, lubi być blisko natury, której zadziwiające obrazy zatrzymuje w kadrach, spacerując z  kamerą. Nagrano z nim wiele audycji radiowych, bo jest świetnym gawędziarzem, ma ciekawe wspomnienia, które żywiołowo opowiada, na nowo przeżywając. Zadziwiające są jego prezentacje z pamięci, czasami bardzo długie, począwszy od klasyki („Pan Tadeusz”), a skończywszy na utworach mówionych gwarą podhalańską. Sam humorystycznie przyznaje, że zadebiutował późno, gdy  minęła „siedemdziesiątka”, ale dodaje ku uciesze innych artystów, że na debiut nigdy nie jest za późno. 

{gallery}poeta{/gallery}