Strona główna Archiwum - starsze

Brzeg moje miasto

Brzeg moje miasto

 Do siebie najpierw wejdź,  

   nim w obcy kraj pobieżysz 

  bo kamień mędrców tu,   

  a nie gdzieś w świecie leży.                    

                      Angelus Silesius 

 

Brzeg  moje miasto – pod takim hasłem dzieci i młodzież Publicznego Przedszkola nr 7 Integracyjnego,  Zespołu  Szkół Budowlanych  oraz Klubu Garnizonowego   dnia 26 marca 2009 w sali widowiskowej Brzeskiego Centrum Kultury  zaprezentowały  program słowno-muzyczny  poświęcony naszemu miastu. Utworem brzeskiego poety Janusza Wójcika książę Jerzy II Piast (Dawid Drożdżak)  oraz księżna Barbara (Karolina Kompanicka) rozpoczęli nasze spotkanie z poezją i piosenką.

Drzewiej

na brzegu Odry

mieszkańcy  osady

ujrzeli kotwicę              

na wieki pozostała

symbolem ocalenia i nadziei

w imię której

mieszczanie spoglądali

w oko Cyklopów

ognia i zarazy 

ze zgliszczy

z ruin nędzy

dźwigali po wielokroć

miasto z kotwicą w herbie

 

Brzeg to autentyczne miejsce liryczne , miejsce magiczne. Wspólnie mieszkamy, posilamy się, przechodzimy w drodze na zamek przez piękny brzeski park z łabędziami, młodzi spotykają się w centrum kultury, galerii, wreszcie na zamku gdzie  króluje słowo i muzyka . Każdego dnia stajemy się cząstką tej pięknej śląskiej krainy . Tak pisał Jacek Lubart-Krzysica  o naszym mieście we wstępie do niezwykłego tomiku zatytułowanego  „Miejsca liryczne”  stanowiącego pokłosie Najazdów Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Z tego właśnie  zbioru pochodzi  wiersz Radosława Wiśniewskiego „ Pieśń powrotu II”  jakże wyraźnie podkreślający  związek  poety z miastem rodzinnym. 

 

 Przyjaciele pukają się w czoło   

gdy mówię, że wracam

zostawiam im wydarzenie sezonu

i pół litra 

Wracam do mojego miasta,

w którym się nie urodziłem

do którego dziadowie przybyli

z północy  imperium

wiedzeni nieomylnością Gruzińskiego Satrapy

W moim mieście

nagrobki pisane są językiem pięciu narodówi

tylko kamienie rozumieją jeszcze sens starych inskrypcji[…] 

wracam z rozkołysanego świata

pochylam głowę na rogatkach

rzucam kotwicę

przybijam do Brzegu 

 

Utwory poetyckie napisane przez młodych brzeżan  wyrażające przywiązanie do miasta jego historii i tradycji, zabytkowych zaułków i licznych parków stanowiących miejsce zabaw i spacerów  zaprezentowali najmłodsi artyści Ania Frajd, Oliwia Czarnota, Paulinka Piskorska, Agnieszka Socha, Zuzia Dylewicz, Paulinka Wiecha, Zuzia Parnicka, Jakub Kiełtyka, Kacper Kowalik., Mateusz Majos, Adaś Jasiak, Filip Kamiński, Mateusz Niziołek, Dominik Wójcik oraz  Rafał Wierzbicki wzruszając swoją interpretacją.

Brzeg jest miastem polskim

znajdującym się w województwie opolskim

leży nad rzeką Odra

która kiedyś była modrą

Bardzo dużo ma zieleni

A w nocy neonami się mieni

Jest jednym z najstarszych w Polsce miast

którym kiedyś rządził Piast

 

Wiersze dzieci  podkreślały związek Brzegu  z polską historią  jej  piastowskimi tradycjami, czasem świetności i rozwoju gospodarczego.

 

Nad Odrą wśród kwiatów zieleni

Brzeg historią się mieni.

Piastowski to gród, wiekowy to gród

Historii , zabytków tu w bród 

Piast Jerzy nad Odrą swój  zamek wzniósł

By dla potomnych Brzeg rósł.

Dziś kwiaty i krzewy porastają Odry brzeg

Gdzie kiedyś bursztynowy szlak biegł

Na rynku gdzie kupców był kram

Pozostał tylko ratusz zegarem

Co odmierza historii czas

 

Wyrażały swoje dziecięce przywiązanie  do miasta, w którym mieszkają. 

 

Stoisz dumnie nad Odry brzegiem

Pomiędzy zielenią błękitnym niebem

Dźwigasz w herbie kotwicę portową

Taką bliską i sercu znajomą

Brzegu, Brzegu , Brzegu mój prastary

To ciebie sławimy i ciebie kochamy

 

Jedną z wielu legend o Brzegu opowiedziała przedszkolakom i publiczności Jolanta Dolla-Morawiak. Oprawę muzyczną spotkania   stanowiły  piosenki   „Brzeg miasto piastowskie” i „Walczyk o Brzegu” napisane przez  nauczyciela muzyki  Zbigniewa Letza   w latach  60 . Ich teksty pamiętają   brzeżanie  w różnym wieku. Śpiewali je na obozach harcerskich i koloniach. Najmłodsi artyści  przy akompaniamencie  Jolanty  Skorupy przypomnieli nam starszym mieszkańcom  piosenkę, którą zapamiętaliśmy z dzieciństwa. Te wiekowe piosenki  sławiące  miasto nad Odrą   w nowej aranżacji profesjonalnie zaśpiewały   artystki z zespołu Biedronki (Klub Garnizonowy) Maja Zawadzak, Aleksandra Kryńska i Justyna Czop . Organizatorzy imprezy Maria Kwarciak, Joanna Grudzińska, Elżbieta Pruciak  oraz Wiesława Szczepaniak i Iwona Strona-Muszczyńska tworząc scenariusz przekonały się jak trudno  jest znaleźć  utwory poświęcone naszemu miastu. A jednak tak wielu młodych  ze  Stowarzyszenia Żywych Poetów oraz gości z Najazdów Poetów na Zamek Piastów Śląskich za pośrednictwem poezji  wyrażało swój zachwyt po wizycie w Brzegu oraz emocjonalny   związek z  miastem swojego urodzenia  

 

Miasto przedziwne co zniewala przybysza

Urodą starych domów,

Zdobnych w herbowe kartusze,

Urokiem parków i ogrodów. 

Miasto wież gotyckich,

Pradawny słowiański grodzie,

Gniazdo dynastii piastowskiej

Historia twoja jest Księgą Narodu 

Miasto z zaklętą w swych murach legendą

I ludziach, których serca

Za ojczyznę uznawać cię będą

Miasto przedziwne, do którego się powraca 

Na wysokim brzegu zarzuciłoś kotwicę

By w nurtach Odry przyglądać się sobie

A czas niepowstrzymany w biegu

Od wieków liczysz zegarów biciem.

Nocą gdy śpi spokojnie Brzeg stary,

W zamkowych krużgankach

Snują się cienie i mary,

A czas pisze historię na kartach….   

                            Jadwiga Skiba

 

W historię naszego  miasta wpisały się( stanowią) też  losy mieszkańców Brzegu, którzy włączyli się w nurt życia europejskiego. Ich tęsknotę za miastem rodzinnym  niezwykle sugestywnie wyraża utwór Jacka Jezierzańskiego.

 

I znowu wezmę mój Brzeg na kolana

Pogłaszczę go po głowie

Rozczeszę ręką parki

Przytulę zamyślone uliczki

Kościółkom szepnę trochę modlitw

Pogwarzę z Odrą

Pogadam z Ratuszem

Pomilczę z mamą na cmentarzu

I tak posiedzę jeszcze chwilę

Na jakiejś angielskiej ulicy

W Hyde Parku.

 

Recytująca  młodzież ZSB  - Joanna Beck, Natalia Domaradzka, Dariusz Świerk, Michał Stembalski, Damian Kałuski, Wojciech Nowak i Piotr Gieża słowami poetów wyrażała uczucia towarzyszące autorom wierszy poświęconych miastu ich dzieciństwa, młodości, dojrzewania, dorastania, pierwszych uczuć i rozczarowań,  doświadczeń zdobywanych tu w tym mieście, z którym związali  przyszłość swoją i swoich dzieci.  Inscenizacji towarzyszyła wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci i młodzież z PPnr 7 Integracyjnego oraz Zespołu Szkół Budowlanych. Dzięki uprzejmości artysty plastyka, poety i absolwenta liceum  renowacji zabytków architektury  Tomasza Fronckiewicza można było także  obejrzeć jego grafiki powstałe z codziennej obserwacji brzeskich zabytków. Brzeg moje miasto to program artystyczny, który powstał z potrzeby wprowadzenia  młodego pokolenia brzeżan w świat poezji i piosenki poświęconych miastu, w którym żyjemy. Przypomnienia jak ważna jest znajomość historii, zabytków  miejsca, które wybraliśmy na swoją małą Ojczyznę. To jedna z interesujących  dla dzieci i młodzieży form edukacji regionalnej dzięki której  kształtuje się więź z miastem rodzinnym od najmłodszych lat. . Wykształcona więź z rodzinnym miastem sprawia, że dziecko   poznając „obce” będzie kochało „swoje”. Od najmłodszych lat chłoniemy  i zatrzymujemy w pamięci to co dzieje się  wokół nas. Przez całe życie pamiętamy własne dzieciństwo identyfikujemy się  z Naszą Małą Ojczyzną.  kształtuje się szacunek do  miejsca, z którym wiążemy dobre wspomnienia. 

{gallery}brzegmm{/gallery}