Strona główna Kierunki kształcenia

Kierunki kształcenia

TECHNIKUM BUDOWLANE

 

Zawód  o  4 letnim cyklu kształcenia w zawodzie  technik  budownictwa



Po ukończeniu nauki w technikum o tej specjalności absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach wyższych na kierunkach związanych z budownictwem, takich jak: architektura i urbanistyka, budownictwo, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska. Przygotowanie zawodowe technika budownictwa tej specjalności pozwala na podjęcie pracy w przedsiębiorstwach budowlanych, wytwórniach prefabrykatów, laboratoriach, w państwowym nadzorze budowlanym, administracjach budynków, w biurach projektów w charakterze asystenta projektanta, a po nabyciu odpowiednich uprawnień budowlanych - majstra lub kierownika budowy. Umożliwia też prowadzenie własnej firmy budowlanej.

 

Zawód o 4 letnim cyklu kształcenia w zawodzie  technik renowacji elementów architektury


POWRÓT  DAWNEJ RENOWACJI !!!

Jest to nowy zawód, którego uruchomienie było poprzedzone analizą rynku pracy. W opinii pracodawców odczuwalny jest brak specjalistów przygotowanych do wykonywania prac konserwacyjno - remontowych w zabytkowych obiektach budowlanych. Polscy konserwatorzy cieszą się w świecie bardzo dobrą opinią.

Uczniowie podejmujący naukę w tym zawodzie oprócz przedmiotów ogólnokształcących uczą się przedmiotów kierunkowych, takich jak: podstawy historii architektury, rysunek i kompozycja, technologia robót sztukatorskich i kamieniarskich , dokumentacja techniczna, działalność zawodowa. Oprócz zajęć teoretycznych uczniowie mają szansę poznać praktyczne aspekty zawodu biorąc udział w zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych .

 

Tytuł technika renowacji elementów architektury (wraz z suplementem w języku angielskim) otrzymuje uczeń po zdaniu egzaminów z dwóch kwalifikacji:

B.25. Wykonywanie i renowacja detali architektonicznych;

B.26. Prowadzenie prac renowatorskich elementów architektury

Absolwent tego kierunku będzie mógł być zatrudniony w firmach zajmujących się pracami konserwacyjno – remontowymi w zabytkowych obiektach budowlanych, firmach wykonujących dekoracje sztukatorskie i kamieniarskie we współczesnych budynkach oraz w firmach związanych z wykonywaniem obiektów małej architektury (rzeźby, pomniki, nagrobki itp.). Może także prowadzić własną firmę usługową.

Po ukończeniu nauki w technikum uczniowie mogą zdawać maturę, która jest przepustką na studia Absolwent technikum wyposażony jest w wiedzę i umiejętności niezbędne do dalszego kształcenia, przede wszystkim na wydziałach architektury , konserwacji zabytków, architektury wnętrz, ale również innych, zgodnych z indywidualnymi zainteresowaniami

 


Zawód o 4 letnim cyklu kształcenia w zawodzie  technik logistyk


Jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku europejskim. Zadaniem logistyka jest działanie na rzecz firmy i takie dysponowanie jej wszystkimi zasobami (ludzie, magazyny, materiały) i narzędziami (np.: oprogramowanie komputerowe, transport), by osiągnąć jak najlepszy efekt finansowy w zakresie działań związanych z produktem.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik logistyk może podejmować pracę w działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, usługowych, transportowo - spedycyjnych oraz w jednostkach samorządu terytorialnego na stanowiskach specjalisty do spraw: sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, systemów informatycznych wspomagających dystrybucję, gospodarki odpadami, planowania produkcji i zapasów, pakowania i opakowań, transportu.

W zawodzie technik logistyk uczymy planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów do produkcji wyrobów gotowych. Uczymy także odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia wyrobu do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta.

Program nauczania dostosowany jest do potrzeb współczesnego rynku pracy. Uczeń otrzymuje rozległą wiedzę z zakresu przedmiotów ekonomicznych i logistycznych, która pozwala ubiegać się o zatrudnienie w firmach w działach logistycznych, handlowych, dystrybucyjnych, transportowych, spedycyjnych, kurierskich.

Każdy absolwent technikum posiada przygotowanie teoretyczne umożliwiające mu podjęcie studiów na dowolnie wybranej uczelni wyższej, zaś zasób posiadanej wiedzy ekonomicznej sugeruje, iż powinny to być studia o kierunku ekonomicznym.

 

Zawód o 4 letnim cyklu kształcenia w zawodzie  technik pojazdów samochodowych



Po ukończeniu nauki w technikum o tej specjalności absolwenci mogą kontynuować naukę w wyższych uczelniach lub podjąć pracę w zakładach mechaniki pojazdowej, stacjach diagnostycznych jako pracownik średniego nadzoru a także otworzyć własną firmę i prowadzić samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie mechaniki samochodowej.

Szkoła kończy się maturą oraz egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik może być zatrudniony na stanowiskach:

* mechanika samochodowego,
* w instytucjach i zakładach zajmujących się handlem, obrotem i dystrybucją części oraz pojazdów samochodowych,
* w instytucjach z zakresu kontroli i nadzoru technicznego pojazdów,

Umieszczenie w programie nauczania zagadnień mechaniki, wytrzymałości materiałów, materiałoznawstwa, podstaw konstrukcji maszyn, maszynoznawstwa predysponuje absolwenta do kontynuowania nauki na kierunkach mechanicznych wyższych uczelni technicznych. Szeroka wiedza ogólna umożliwia podjęcie studiów na innych kierunkach.


 

ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA NR 3

o 3 letnim cyklu kształcenia  zawodzie:



sprzedawca,

murarz - tynkarz,

kucharz,

krawiec,

mechanik pojazdów samochodowych,

blacharz,

blacharz samochodowy,

fryzjer,

lakiernik,

cukiernik,

piekarz,

stolarz,

tapicer,

elektryk,

monter instalacji i urządzeń sanitarnych,

innych zgodnych z ministerialną klasyfikacją zawodów

Niewątpliwym atutem naszej zasadniczej szkoły zawodowej jest możliwość zdobycia kwalifikacji w każdym zawodzie, co gwarantują właśnie klasy wielozawodowe


W trakcie nauki młodociani pracownicy otrzymują należne im świadczenia
i wynagrodzenie zgodne z obowiązującymi przepisami.