Strona główna Gorące tematy Polsko-Niemiecko-Czeska Wielkanoc

Polsko-Niemiecko-Czeska Wielkanoc

W dniach od 26 do 31 marca 2017 roku w Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu  gościliśmy młodzież z partnerskich szkół  z Eilenburga (Niemcy) i z Jihlavy (Czechy) wraz z opiekunami – panią Ireną Buresovą, panami Steffenem Rasenbergerem, Sigurdem Kanitzem i Miroslavem Soukalem. Była to wymiana polsko-niemiecka  z udziałem kraju trzeciego.Tematem przewodnim wizyty były zwyczaje wielkanocne Dolnego Śląska, Saksonii i Moraw. Wymianę zorganizowała pani Bożena Basta wraz z nauczycielkami Sandrą Ledwig, Iwoną Stroną - Muszczyńską, Agnieszką Łukaszów.

W auli szkoły, przy śniadaniu przygotowanym przez naszą młodzież zgodnie z polską, wielkanocną, tradycją, gości powitała pani dyrektor Monika Jurek. Przy symbolicznym wielkanocnym stole zasiedli także Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Mariusz Bochenek i w-ce Starosta Jan Golonka. Młodzież z Czech i Niemiec miała okazję degustować tradycyjne, polskie potrawy podawane na stołach w okresie świątecznym. Na spotkaniu zaprezentowano prezentacje multimedialne na temat świątecznych zwyczajów i związanych z nimi tradycji krajów uczestniczących w wymianie.

W programie wizyty było zwiedzanie szkoły, gry integracyjne, warsztaty artystyczne, tematycznie związane ze świętami oraz wycieczki turystyczno-poznawcze do Wrocławia, Opola, Bierkowic  i Łosiowa.

Uczestnicy wymiany partnerskich szkół Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu gościli także na Zamku Piastów Śląskich, gdzie spotkali się ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim.

Projekt wymiany został dofinansowany ze środków Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie oraz przez cukiernię „Bombonierka” , „Szatanik”, piekarnię „Cuper”, restaurację „Brzeska” oraz „Ratuszowa” w Brzegu, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy także do  rodziców naszych uczniów, którzy przez tydzień  gościli młodzież  z Niemiec i Czech.

Wymiany młodzieży, w ramach partnerstwa szkół, to doskonała  i ciekawa dla uczniów forma integracji europejskiej, nauki żywego języka, nawiązywania przyjacielskich kontaktów. To edukacja, rozwój  i poszerzanie wiedzy w interesujący i lubiany przez młodych ludzi sposób.