Strona główna Gorące tematy Warsztaty z wychowania komunikacyjnego

Warsztaty z wychowania komunikacyjnego

ZSB jest ostatnią szkołą  w powiecie brzeskim, w której odbyły się warsztaty z wychowania komunikacyjnego Programem objęto blisko dwa tysiące uczniów. Prowadzą je specjalnie przeszkoleni trenerzy Akademii Auto Świat.

Celem zajęć jest budowanie świadomych postaw młodych osób nie tylko jako kierowca, ale również jak pasażer lub inny uczestnik ruchu (np. pieszy lub rowerzysta). Młode osoby w naturalny sposób predysponowane są do podejmowania większego ryzyka i przekraczania granic. Jest to naturalne dla tego etapu rozwoju.

Rolą edukacji nastolatków, w tym również szkolenia na prawo jazdy, jest uświadamianie tych skłonności oraz świadome im zapobieganie. Profesjonalny cykl zajęć z edukacji komunikacyjnej w skuteczny sposób może zapobiegać brawurze młodych osób za kierownicą.

W trakcie zajęć wychowania komunikacyjnego omawiane są zasady wzajemnego poszanowania praw oraz ograniczeń różnych uczestników ruchu podczas współdzielenia przestrzeni przez pieszych, rowerzystów i kierowców. Poruszamo problem agresji na drodze, z którą spotykamy się coraz częściej. Pokazywano jak reagować będąc świadkiem bądź ofiarą agresji na drodze oraz jak nie dać się sprowokować i jak samemu nie być agresorem. Bardzo ważnym tematem jest kwestia zagrożeń w postaci alkoholu (jak zachowywać się będąc świadkiem niebezpiecznych zachowań osób będących pod wpływem alkoholu, zarówno kierowcy, jak i pasażera), rozpraszaczy (takich jak np. telefon komórkowy) oraz temat wpływu pasażerów na kierowcę (kiedy pasażer może pomóc, a kiedy doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji).

Warsztaty mają również uświadomić młodzieży jak zachowuje się mózg podczas rozmowy telefonicznej w samochodzie lub pisania nawet krótkiego SMSa (kwestia „podzielnej uwagi”).