Strona główna Gorące tematy Byliśmy w Firmie BOSCH

Byliśmy w Firmie BOSCH

Uczniowie naszej szkoły z klas technikum pojazdów samochodowych oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole poprzez aktywny udział w cyklu szkoleń prowadzonym przez przedstawicieli firmy BOSCH, zorganizowanych przez firmę Inter Cars SA – oddział Brzeg, ul. Starobrzeska 4A na terenie firmy OLIWERA, Skarbimierz ul. Biedronkowa 6.

I tak w dniu 3 listopada pod opieką Romana Zięby i Dariusza Nowackiego uczniowie klasy II TRS: Bojdo Damian, Chmielewski Bartosz, Chorążyczewski Dawid, Gąszczyk Marcin, Hryniuk Grzegorz, Klucznik Grzegorz, Macyszyn Dorian, Ostrowski Szymon, Pańkowski Patryk, Rospęk Konrad, Stohnij Patryk, Waligóra Mateusz, Wojczyszyn Szymon uczestniczyli w szkoleniu „Czujniki i elementy wykonawcze w benzynowych układach wtryskowych firmy Bosch”, gdzie można było poznać diagnostykę, typowe usterki oraz sposoby pomiaru m.in. następujących czujników: przepływomierzy masowych HFM, częstotliwościowych (samochody azjatyckie), MAP-sensorów (Fiat, Opel, Renault, inne), sondy lambda, czujników położenia pedału gazu, przepustnic elektromotorycznych, silników krokowych, czujników prędkości i położenia, układów: recyrkulacji spalin, odprowadzenia par paliwa, zasilania powietrzem wtórnym, zmiany faz rozrządu.

W dniu 4.11.205 pod opieką Marka Sławskiego uczniowie klasy IV TLS: Godecki Łukasz, Konopka Grzegorz, Konopka Tomasz, Kozłowski Patryk, Marć Dawid, Mielczarek Karol, Poświstak Kamil, Prędki Bartłomiej, Przybył Piotr, Skwarek Przemysław, Słoniowski Bartłomiej, Wolan Kacper, Wolny Adam uczestniczyli w szkoleniu „Naprawa nowoczesnych układów hamulcowych”, gdzie zostali zapoznani z budową, typowymi usterkami oraz możliwościami diagnozowania układów ABS (układ zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania), ASR (system niedopuszczenia do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania - objawiającego się ich buksowaniem), ESP (układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu) SBC (elektrohydrauliczny układ hamulcowy, który działa znacznie szybciej i bardziej efektywnie niż układ tradycyjny) i EPB ( elektryczny hamulec postojowy).

W dniu 5 listopada pod opieką Dariusza Nowackiego uczniowie klasy III ZC: Adamowski Aleksander, Czernik Damian, Diaków Patryk, Dwojak Michał, Garnczarczyk Mateusz, Jóźków Kamil, Kowalski Przemysław, Nowak Kacper, Pluta Konrad, Różański Tomasz, Serafin Sławomir, Serafin Tomasz, Wysocki Kamil, Zawiślak Adrian uczestniczyli w szkoleniu „Diagnostyka samochodowa”, gdzie omawiane były nowoczesne narzędzia i programy komputerowe do diagnostyki samochodowej a także diagnostyka i naprawa nowoczesnych systemów kontroli ciśnienia w ogumieniu oraz systemów wspomagających pracę kierowcy.

Dnia 6 listopada 2015 pod opieką Piotr Derenia uczniowie klasy III TBS: Borkowski Michał, Budzan Michał, Flekiej Michał, Gwiżdż Kamil, Kruk Maciej, Moroziński Radosław, Olszuk Piotr, Paluch Piotr, Polak Piotr, Stec Adrian, Tama Łukasz, Główka Mateusz, Socha Piotr uczestniczyli w szkoleniu „Układy oczyszczania spalin silników Diesla“, gdzie mieli możliwość zaznajomienia się z następującymi zagadnieniami:

• działanie i zadania układu EGR (zawór recyrkulacji spalin)
  • katalityczne reaktory spalin – rodzaje i zadania katalizatorów w silnikach Diesla
  • przegląd stosowanych systemów filtrów cząstek stałych DPF
  • oczyszczanie i regeneracja filtrów DPF
  • kontrola zapełnienia filtra DPF i procesu regeneracji
  • diagnostyka sprawności układu DPF
  • ocena stanu filtra DPF na podstawie informacji z ECU (komputera) silnika

Szkolenia były poprowadzone modelowo i były bardzo interesujące i ciekawe. Trenerzy posiadali dużą wiedzę i doświadczenie z zakresu objętego szkoleniem i umieli ją przekazać operując licznymi przykładami z własnej praktyki. Po pierwszej części szkolenia przygotowano obiad dla uczestników szkolenia a w trakcie kilka przerw kawowych. Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o przeszkoleniu przez firmę BOSCH, które może być atutem dla przyszłych absolwentów.  W szkoleniu uczestniczyli również mechanicy samochodowi powiatu brzeskiego i wśród nich nasi uczniowie godnie się zaprezentowali a zachowaniem stanowili wzór godny do naśladowania. Jak przystało na prawdziwych „samochodziarzy” szkolenie odbyło się w mobilnej multimedialnej sali wykładowej umieszczonej w rozkładanej naczepie amerykańskiego trucka Freightliner Coronado ”Show Car” z silnikiem o pojemności 14 litrów, 16 biegową skrzynią biegów (8 biegów plus połówki) ważącego 29600 kg, zbiornikami paliwa 1000 litrów i długością zestawu 18, 5 m. Sala szkoleniowa wyposażona była w 60 calowy monitor, w technologii 3D z dźwiękiem Soundbar z głośnikami i oświetleniem halogenowym umieszczonym w suficie. Przy rozsuwaniu naczepy drzwi otwierają się automatycznie i rozkładają się schody, a na ścianach umieszczone są narzędzia i oprzyrządowanie oraz wszelkiego rodzaju czujniki, silniki wykonawcze i inne nastawniki samochodowe firmy BOSCH.

Bardzo dziękujemy firmie Inter Cars za możliwość odbycia szkoleń przez naszych uczniów

relacja

Roman Zięba, Marek Sławski, Dariusz Nowacki i Piotr Dereń.