Strona główna Gorące tematy Symulator jazdy w ZSB

Symulator jazdy w ZSB

Dnia 19  października  2015 roku do Zespołu Szkół Budowlanych w ramach projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy"  przyjechał samochód będący mobilnym symulatorem jazdy samochodem ciężarowym lub autobusem. Uczniowie klas technikum pojazdów samochodowych, technikum budowlanego, technikum logistycznego oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku mechanik pojazdów samochodowych oraz  chętni nauczyciele  mogli  poczuć się jak rasowi truckerzy.

Dzięki urządzeniu, które ma wygląd zwykłej ciężarówki, każdy   w bezpieczny sposób może przetestować swoje umiejętności w najtrudniejszych warunkach pogodowych i drogowych. Różne scenariusze sytuacji drogowych pozwalają na doskonalenie techniki, taktyki jazdy, eco-drivingu. Wirtualną trasę widać na specjalnych ekranach. Wszystko wygląda jak dobra gra komputerowa. Nie chodzi jednak o pościgi czy rajdy. Chodzi o naukę jazdy w normalnych warunkach.

Uczniowie mieli  możliwość  sprawdzenia swoich umiejętności, jako kierowcy samochodu ciężarowego(cysterna), ciągnika siodłowego z naczepą, jazdy  w terenie zabudowanym, poza obszarem zabudowanym, na płaskim terenie oraz na  górskich drogach    w   zróżnicowanych  warunkach atmosferycznych.

Przyszłym mechanikom i kierowcom bardzo podobały się takie zajęcia praktyczne. Jazda próbna na symulatorze uświadomiła  uczniom jakie posiadają już umiejętności, czego muszą się jeszcze  douczyć oraz jak ważna jest rozwaga i doświadczenie w tym zawodzie.