Strona główna Gorące tematy Przyjacielska wizyta w Horodence

Przyjacielska wizyta w Horodence

W dniach od 12 do 20 stycznia 2014 17 uczniów Zespołu Szkół Budowlanych oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu wraz z panią dyrektor Moniką Jurek, Iwoną Stroną-Muszczyńską i Renatą Listowską, odwiedziła Zespół Szkół nr 1 w Horodence. Nie był to pierwszy wyjazd naszej młodzieży do zaprzyjaźnionej ukraińskiej szkoły. Już dwukrotnie odwiedzali oni Brzeg nawiązując koleżeńskie i przyjacielskie kontakty.

W programie wizyty było poznanie historii i zabytków Lwowa, zwiedzanie Dworu Świętego Mikołaja w rejonie wsi Tiskivci, wycieczka do Czerniowca i tamtejszego uniwersytetu.  Nasza młodzież  uczestniczyła w uroczyście obchodzonym na Ukrainie święcie św. Bazylego Wielkiego. Późniejszy czas obchodzonych świąt Bożego Narodzenia w kościele grekokatolicki pozwolił na ponowne przeżycie tego radosnego wydarzenia w życiu kościoła chrześcijańskiego. Gospodarze zaprezentowali Gościom obrządek "Chrztu Chrystusa", zaprosili na wspólne kolędowanie zwane tam rozkolyad do szkoły oraz w Pałacu Kultury. Razem, zgodnie z ukraińską tradycją, żegnali Stary Rok i witali Nowy. Nieznanym w polskiej tradycji  obrzędem jest Druga Wigilia Paschalna Bożego Narodzenia. Nasi uczniowie  uczestniczyli w niej w rodzinach swoich ukraińskich przyjaciół.

Zaplanowano wiele wspólnych gier i zabaw, spotkań rodzinnych integrujących Gości i Gospodarzy. Ich celem było pogłębianie wzajemnych, przyjacielskich kontaktów, poznawanie tamtejszych świątecznych i karnawałowych tradycji. Był czas na zadumę na Cmentarzu Orląt Lwowskich i czas na karnawałową zabawę, lodowisko oraz wspólne spacery po mieście.

W tym trudnym okresie duchowo jesteśmy z naszymi przyjaciółmi z zaprzyjaźnionego miasta Horodenki, z niepokojem śledzimy wydarzenia na Ukrainie.