Strona główna Gorące tematy Brzeskie kolędowanie 2014

Brzeskie kolędowanie 2014

W ciepły niedzielny wieczór 5 stycznia 2014 roku pod Brzeskim Centrum Kultury zebrali się mieszkańcy Brzegu by wspólnie z młodzieżą  oraz Starostą Powiatu Maciejem Stefańskim kolędować. To już po raz kolejny uczniowie brzeskich szkół zaśpiewali dla nas znane polskie kolędy. Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu reprezentował, nie pierwszy raz, Damian Zając prezentując jedną z najbardziej znanych kolęd na świecie - "Cichą noc"

Po raz pierwszy wykonano ją podczas pasterki w 1818 roku w austriackim Oberndorf. Autorem oryginalnych słów niemieckich Stille Nacht był  Josef Mohr, melodię ułożył Franz Xaver Gruber. Słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył ok.1930 roku Piotr Maszyński. Przetłumaczono ją na ponad 300 różnych języków i dialektów.

W Brzeskim kolędowaniu 2014 wystąpiły także dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych, I i II Liceum Ogólnokształcącego oraz orkiestra dęta z z Żelaznej. Młodzież ZSB, pod opieką pani Iwony Strony-Muszczyńskiej, częstowała uczestników kolędowania specjalnie na te okazję upieczonym przez nich ciastem oraz gorącą herbatą.Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Michał Siek oraz rzecznik prasowy Krystian Ławreniuk przygotowali dla uczestników konkursy poświęcone symbolice świąt Bożego Narodzenia.Pogodny, ciepły styczniowy wieczór sprzyjał wspólnemu kolędowaniu pod BCK zebrało się wielu mieszkańców by w ten sposób przedłużyć magię tych rodzinnych świąt.