Strona główna Gorące tematy Wizyta Gości z Niemiec i Ukrainy

Wizyta Gości z Niemiec i Ukrainy

W dniach od 09 do 16 września 2013 r. w Zespole Szkół Budowlanych oraz Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu odbyła się wymiana młodzieży polsko – niemiecko - ukraińskiej.Po raz pierwszy gościliśmy równocześnie uczniów z partnerskiej szkoły BBS Kusel w Niemczech, a także ze Szkoły nr 1 w Horodence na Ukrainie. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych od wielu lat uczestniczyli w wymianie młodzieży polsko-niemieckiej, a w tym roku chcieliśmy poszerzyć te kontakty o młodzież ukraińską. Mogło dojść do realizacji tego pomysłu dzięki projektowi opracowanemu przez panią Bożenę Bastę, nauczycielkę języka niemieckiego w ZSB, który przebiegał pod hasłem: „Najnowsze osiągnięcia techniki sprzyjające harmonijnemu rozwojowi człowieka” Projekt ten został dofinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie, z którą Zespół Szkół Budowlanych współpracuje od wielu lat.

W tym roku postanowiliśmy realizować ten projekt wraz z uczniami z ZSZ nr 1, kontynuując w ten sposób dwa lata temu rozpoczętą współpracę w ramach wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej. Zresztą pomysł trójstronnej wymiany zrodził się jeszcze w ubiegłym roku szkolnym, a jego pomysłodawczyniami były: pani Monika Jurek, dyrektorka ZSB, oraz pani Renata Listowska, była dyrektorka ZSZ nr 1, które także czuwały nad właściwym przebiegiem projektu. Opiekunkami polskiej młodzieży były panie: K. Nachajewska (ZSZ), B. Basta, I. Strona-Muszczyńska, i A. Rymarczuk(ZSB), niemieckiej grupy byli: pani Michaela Steitz i pan Adam Wilczek, a grupy ukraińskiej: pan Iwan Antoszko (dyrektor szkoły), panie Galina Biszczak i Irina Sawczin Najważniejszym punktem wymiany, który był równocześnie realizacją zasadniczych celów projektu, była dwudniowa wycieczka do Warszawy. Pierwszy dzień przeznaczony był na zwiedzanie stolicy, która, mimo iż w strugach deszczu, zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Drugi dzień natomiast młodzież spędziła w Centrum Nauki Kopernik, miejscu niezwykłym, które rozbudza ciekawość, pozwala zrozumieć świat podczas zabawy i udowadnia, że każdy jest odkrywcą przez całe życie. Nasza młodzież została podzielona na cztery grupy, które wzięły udział w laboratoriach naukowych – chemicznym, biologicznym, fizycznym i robotycznym. Tam w kilkuosobowych zespołach, pod okiem fachowców, uczniowie przeprowadzali doświadczenia, poznawali tajniki wiedzy, na chwilę przeobrażając się w poważnych naukowców. Później, każdy już indywidualnie, zwiedzał centrum, mogąc skorzystać z setek eksponatów gotowych do samodzielnego eksperymentowania. Czas spędzony w Koperniku minął szybko i bardzo atrakcyjnie.

Zakończeniem naszego pobytu w Warszawie była wizyta na Stadionie Narodowym. Co prawda nie było na nim murawy, ani tym bardziej znanych piłkarzy, ale mimo wszystko młodzież wyszła z niego zachwycona, z całkiem pokaźnym zestawem zdjęć.

Po powrocie z wycieczki, w ramach projektu, uczniowie wykonali prezentacje  multimedialne, które były zapisem ich wrażeń z pobytu w stolicy.

W czasie trwania tegorocznej wymiany młodzież niemiecka i ukraińska zwiedziła także nasze miasto, które bardzo im się spodobało, szczególnie zachwyciła ich uroda Zamku Piastów Śląskich. Odbyło się także spotkanie z przedstawicielami naszych władz lokalnych, które reprezentowali: Starosta Powiatu Brzeskiego, pan Maciej Stefański, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, pan Klemens Jakubowski oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej, pan Michał Siek.  Oprócz oficjalnych spotkań i zadań wynikających z realizacji programu wymiany, młodzież spędziła czas na wspólnej zabawie, w ten sposób przełamując bariery kulturowe, zrywając ze stereotypami i wzajemnymi niechęciami, budując przyjazne relacje, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

Ukoronowaniem wspólnie spędzonego czasu był pobyt całej grupy na dożynkach w Kościerzycach, na które zostaliśmy oficjalnie zaproszeni przez pana Klemensa Jakubowskiego, hojnego sponsora naszych wymian polsko – ukraińskich. To niedzielne popołudnie, które młodzież spędziła na wspólnej zabawie, zakończyło tygodniowy pobyt naszych gości, którzy wyjeżdżali z Brzegu pełni nowych doświadczeń i miłych wspomnień. Wszyscy uczestnicy tegorocznej wymiany młodzieży podkreślali, ze takie spotkania najlepiej uczą tolerancji, szacunku dla innych, otwartości na świat, uświadamiając nam, że jesteśmy tacy sami, tylko różni nas miejsce, z którego pochodzimy.

Chcielibyśmy również bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy wsparli nas w realizacji tego projektu. Przede wszystkim dziękujemy wszystkim rodzicom goszczącym gości z zagranicy, bez pomocy których ta wymiana nie odbyłaby się, a także Radom Rodziców obu szkół. Dziękujemy także za  wsparcie finansowe Panu Staroście Powiatu Brzeskiego - Maciejowi Stefańskiemu i Panu Henrykowi Mazurkiewiczowi, Przewodniczącemu Rady Powiatu. Dziękujemy Panu Klemensowi Jakubowskiemu za serce i okazane wsparcie, a także za przepyszne wyroby masarnicze, a także Panu Janowi Bortowi za artykuły spożywcze. Dziękujemy także brzeskim piekarniom i cukierniom za hojne wsparcie nas swoimi wypiekami – „Piekarnia – Cukiernia B. J. Cuper”, „JUNIOR Piekarnia i Cukiernia. Jarosław Cuper”, „Bombonierka. Cukiernia – Kawiarnia”, „Szatanik Józef. Cukiernictwo”, „Cukiernia Krzemiński”.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za okazane nam serce i pomoc.

Wizyta Gości z Niemiec  i Ukrainy w obiektywie  Filipa Gryg

Zobacz   film z  dożynek w Kościerzycach  z udziałem Gości z Niemiec i Ukrainy