Strona główna Gorące tematy Imieniny Księcia Jerzego II Piasta na Zamku

Imieniny Księcia Jerzego II Piasta na Zamku

Już po raz 22 na dziedzińcu zamku brzeska młodzież obchodziła imieniny patrona Zespołu Szkół Budowlanych księcia Jerzego II Piasta zwane Georgianum. W tym roku zaprosiliśmy do wspólnej zabawy nie tylko koleżanki i kolegów ze szkół ponadgimnazjalnych ale  także  brać żakowską z brzeskich gimnazjów.

Nasz patron czuwał nad aurą. Nie padał deszcz i mimo chłodu atmosfera była bardzo gorąca. Kolorowy i głośny korowód na czele z księciem Jerzym, jego małżonką Barbarą, całym książęcym dworem oraz żakami wyruszył spod szkoły,  przeszedł ulicami miasta docierając o godzinie 9.30 na Zamek.

Uroczystego otwarcia dokonali pani Monika Jurek dyrektor ZSB  oraz pan Paweł Kozerski dyrektor Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

Zgodnie z wieloletnią tradycją tej imprezy pierwszym punktem programu był polonez  wykonany przez młodzież naszej szkoły. Parę książęcą witali Jan Kochanowski z żoną i Urszulką, żacy, włościanie i towarzyszący im halabardnicy z zaprzyjaźnionej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3.

Na uroczystość dotarli także przedstawiciele władz Starostwa Powiatu Brzeskiego , Urzędu Miasta Brzegu, Opolskiego Kuratorium, Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, przewodnicząca NSZZ "Solidarność", przedstawiciele Rady Rodziców ZSB, nasi emerytowani nauczyciele oraz dyrektorzy i opiekunowie druzyn szkół. bioracych udział w naszej uroczystości.

Kibicowali swoim drużynom uczniowie I LO, ZSZ nr 1, ZSE, ZSB, Publicznego Gimnazjum nr 1, 2,3 i 4 z Brzegu oraz absolwenci naszej szkoły. Na zamek przychodzili także mieszkańcy Brzegu ponieważ jest to impreza otwarta dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w naszym święcie.

Młodzież uczestnicząca w zabawie walczyła o jak najlepsze miejsce w takich konkurencjach jak rysunek, którego tematem był Zamek Piastowski i jego otoczenie, w strzelaniu z łuku, kreacji stroju z epoki. Brać żakowska musiała także zmagać się w konkurencjach sportowych wymagających tężyzny fizycznej. Wiele emocji i śmiechu wzbudzały pokazy sportowych układów tanecznych, mini playback show oraz zbiorowa skakanka i przeciąganie liny. Wysiłki  młodych oceniało  szacowne jury.

Całość imprezy, pod czujną opieką pań Marty Rabendy i Agaty Scąber, prowadzili Dagmara Sieńko i Mateusz Podgórski. Tegorocznym księciem Jerzym był Piotr Wereszczyński a jego żoną Barbarą  Sandra Głowińska

I miejsce  w Georgianum 2013 roku wywalczyła młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Tuż za nimi nagrodę za  II lokatę uzyskało Publiczne Gimnazjum nr 3 a na trzeciej pozycji uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące. Kolejne miejsca zajęli Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Budowlanych oraz Publiczne Gimnazjum nr 1,4 i 3. Jak na debiut młodzież gimnazjalna wypadła bardzo dobrze. Bardzo spodobała się nasza impreza młodszym koleżankom i kolegom o czym świadczyło ogromne zaangażowanie jej uczestników oraz kibiców z tych szkół.

Pani dyrektor Monika Jurek zakończyła Georgianum 2013 uroczystym ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród i pamiątkowych dyplomów, których fundatorami byli - Starosta Powiatu Brzeskiego, Burmistrz Miasta Brzegu oraz Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna.

Wszyscy uczestnicy naszego święta mogli  pokrzepić swoje siły  kawą, herbata oraz pysznymi ciastami podarowanymi przez brzeskie cukiernie -  Piekarnia-Cukiernia B.J.Cuper, Cukiernia "Agusia", Cukiernictwo Józef Szatanik oraz Cukiernia "Bombonierka".

Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom za wspaniałą rywalizację, a dostojnym gościom i przyjaciołom szkoły za uświetnienie imienin Księcia Jerzego II Piasta swoją obecnością, cennymi nagrodami oraz słodkościami.

Zajrzyj na You Tube- zobacz Georgianum