Strona główna Gorące tematy XVII Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny i Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

Dnia 12 kwietnia  w Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu odbył się  finał  wojewódzkiego XVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego  i Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Nasza szkoły dostąpiła zaszczytu organizacji tak prestiżowej imprezy. Uczniowie klas technikum pojazdów samochodowych rokrocznie zdobywali  nagrody w tym turnieju.

Jego celem jest

1. Popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów o ruchu drogowym i  wiedzy motoryzacyjnej.

2. Propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego.

3. Propagowanie i popularyzacja wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

4.Przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu

Finał Turniej organizowany jest przez Zarząd Okręgowy  Polskiego Związku Motorowego w Opolu wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Policją, Kuratorium Oświaty , Opolską Wojewódzką Radą  Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wraz z Zespołem Szkół Budowlanych w Brzegu.

Patronat honorowy  objął Marszałek Województwa Opolskiego.

Turniej  zaszczycili - wicestrarosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Jończyk, zastępca Burmistrza Miasta Brzegu Stanisław Kowalczyk, Maciej Milewski rzecznik prasowy, Dariusz Bernacki naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego  Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu reprezentujący Komendę Wojewódzką Policji w Opolu,  Rafał Pniewski zastępca komendanta Powiatowej Policji w Brzegu, Marek Pańka prezes Polskiego Związku Motorowego, Henryk Dojka sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, Romuald Florczak reprezentujący Kuratorium Opolskie, Janusz Koronkiewicz inspektor ds.  naczelnik i obronnych, Brygida Jakubowicz naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu,, Anna Pakulska i Andrzej Kęsik z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Opolu oraz Dariusz Rosiński, Marzena Nawrot i Magdalena Bielecka z Komendy Powiatowej w Brzegu i Zbigniew Prymula reprezentujący Brzeski Autoonbilklub.

Koordynatorem z ramienia naszej szkoły był  pan Roman Zięba, który z  dyrekcją oraz gronem pedagogicznym i młodzieżą stworzyli warunki do przeprowadzenia etapu wojewódzkiego.

W tym roku udział wzięło 10  drużyn. Były to  - Technikum w Polanowicach, Zespół Szkół Mechanicznych z Głubczyc, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 CKU z Kluczborka,  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Nysy, Zespół Szkół Mechanicznych i  Zespół Szkół Elektrycznych z Opola, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Technikum Samochodowe ze Strzelec Opolskich, Zespół Szkół z Komorna i Zespół Szkół Budowlanych z Brzegu

.

Młodzież zmagała się w następujących konkurencjach

a)   a) sprawdzian wiadomości z przepisów ruchu drogowego oraz historii polskiej motoryzacji,
b) sprawdzian z umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej,
c) przygotowanie pojazdu do jazdy,
d) jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta"

Sędzią  głównym turnieju był pan Henryk Dojka, sędziami w poszczególnych konkurencjach - Marek Pustuła Grzegorz Kaszubski, Anna Szmigiel, Dariusz Rosiński, Tomasz Mielnik, Jan Mykicki, Robert Czochara, Sabina Pyda, Jacek Hargot. Wyniki opracowali Danuta Skoberla i Dariusz Nowacki.

O godzinie 11.00 uczestników turnieju, opiekunów oraz  Gości  przywitała pani dyrektor ZSB Monika Jurek. Szczegółowo omówiono zasady, kolejność konkurencji oraz przedstawiono sędziów. Nasze wspaniałe  i piękne dziewczyny w strojach renesansowych oraz nasi panowie  w togach  nie tylko witali wszystkich  uczestników Turnieju ale  także byli przewodnikami drużyn, kelnerami i towarzyszami wolnego czasu.

Konkurencje przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Jedynie aura spłatała nam figla i  ulewny deszcz uniemożliwił przeprowadzenie jazdy sprawnościowej motorowerem.

Efekty ciężkiej pracy wszystkich drużyn  oraz sędziów   ogłoszono o godzinie 15.50 w holu szkoły.

Filmik z wręczenia nagród

Adrian Dada

Jakub Dronka

Wszystkim uczestnikom

XVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego i Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym

SERDECZNIE GRATULUJEMY  WYNIKÓW

Cenne nagrody  rzeczowe, puchary oraz dyplomy  otrzymali uczestnicy z rąk  Gości i darczyńców, bez których nie można by przeprowadzić imprezy tak dużego kalibru. Nasza szkoła stanęła na wysokości zadania. Główni organizatorzy, uczestnicy i  opiekunowie wyjeżdżali bardzo zadowoleni z organizacji całej imprezy a to stanowi najlepszą ocenę Zespołu Szkół Budowlanych. Nie jest to  pierwsza impreza takiej rangi, którą zorganizowaliśmy.

Szczególnie miłym momentem dla naszej szkoły było wręczenie pani dyrektor Monice Jurek  statuetki oraz pamiątkowego albumu  od prezesa Polskiego Związku Motorowego oraz dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego  w Opolu za organizację turnieju.

Imprezami towarzyszącymi  była wizyta dzieci z Publicznego Przedszkola nr 6 w Brzegu oraz uczniów z Publicznego Gimnazjum  nr 1, 2 i 3 z Brzegu i z Kościerzyc, o których możesz przeczytać w osobnych notatkach na naszej stronie.

Całość imprezy dokumentował fotograficznie Filip Grygiel.