Strona główna

Stowarzyszenie Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego

Dnia 2 czerwca 2009 w Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu odbyło się seminarium dla dyrektorów należących do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego . Tematem przewodnim spotkania było „Geogrianum 2009”  jako jeden  z realizowanych w naszej szkole elementów edukacji regionalnej  i  forma innowacji.

 

Seminarium  zorganizowano w ZSB w związku z prezentacją realizowanej od wielu lat innowacji jaką jest łączenie tradycji  uczniowskiej żakinady  ze współczesnymi elementami  konkurencji  sportowych i artystycznych odpowiadających  młodzieży naszego czasu.Goście  uczestniczyli w święcie patrona   naszej szkoły  księcia Jerzego II Piasta, które organizowane jest już od 1992 roku  na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Innowacja  ta kultywuje tradycje   Święta Żaków brzeskiego Gimnazjum  założonego przez Jerzego II  a organizowanego  przez ówczesnych  scholarów . Książęca para wraz ze świtą oraz ponad 30 zaproszonych dyrektorów i niemieccy goście z Kusel  przeszli na Zamek by tam uczestniczyć w zmaganiach brzeskiej i grodkowskiej młodzieży obserwując jak realizowany jest w praktyce  ten element edukacji regionalnej. Georgianum to  Święto Młodzieży  od 18 lat na stałe wpisana w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta Brzegu. Uczniowie szkół biorących  w nim   starannie  przygotowują się do poszczególnych konkurencji ujawniając swoje umiejętności i  talenty. Wykazują się ogromną pomysłowości  i zaangażowaniem. Jest to niezwykle interesujące dla młodzieży forma łączenia tradycji historycznej  Żakinady ze współczesnymi formami zabawy. Uczestnicy seminarium bardzo pozytywnie wyrażali się o naszej imprezie podziwiając uczniów za ich inwencję twórczą w przygotowaniu stroju renesansowego lub barokowego, umiejętności strzelania z łuku, duże zdolności taneczne oraz pomysłowość w parodiowaniu znanych teledysków muzycznych. Wiele emocji wzbudzają konkurencje ruchowe typu skakanka i przeciąganie liny ale najważniejsze jest by to święto stanowiło dobrą zabawę, integrowało młodzież szkół średnich.  Wybór  Zamku Piastów Śląskich dawnej siedziby patrona ZSB  księcia Jerzego  II Piasta nie jest przypadkowy. Uczestnicy seminarium  mieli okazję przyjrzeć się nie tylko jednemu z interesujących elementowi edukacji regionalnej jakim jest Georgianum ale również przekonali się jak w praktyce wygląda partnerstwo szkół  ponieważ w tym czasie  nasi  uczniowie   gościli w swoich domach  młodzież z zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Kusel którzy jak co roku odwiedzili naszą szkołę, zapoznali się z zabytkami Brzegu, Wrocławia,  szkolili  język polski a nasi uczniowie niemiecki, nawiązując przyjaźnie często na bardzo  długo. Prezentację „Elementy edukacji regionalnej i europejskiej” w Zespole Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta poprzedziło zwiedzanie budynku szkoły Zaprzyjaźniona Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Brzegu  uświetniła spotkanie  koncertem kwartetu gitarowego  - Paula Poznysz, Piotr  Bajcer, Patryk Waligórski, Wojciech Bieszczad z klasy  pana Dominika Matuszczaka. Wystąpił także młody akordeonista Krzysztof Pietrzkiewicz  od pani Doroty Hnat. Realizację  tematu seminarium  w oparciu o prezentacje multimedialne przedstawiła pani dyrektor ZSB Monika Jurek oraz wicedyrektor pani Sylwia Jamka Omówiono wszystkie  formy edukacji regionalnej i europejskiej realizowanych w ZSB. Były to m.in.:-  konkurs o patronie szkoły księciu Jerzym II Piaście-  Georgrianum – Święto braci uczniowskiej-  prace na rzecz miasta Brzegu i regionu-  wycieczki krajoznawcze po naszym mieści i okolicach- zagraniczne praktyki zawodowe w krajach UE- Dzień Kultury Europejskiej przygotowywany przez klasy I- Peace – lekcja tolerancji – spotkania ze studentami z Aiesec- Partnerstwo szkół – wymiana młodzieży z Beruf Bilden Schule z Kusel itd. Uczestnicy mogli, w trakcie seminarium obejrzeć zdjęcia  z praktyk zagranicznych  klas technikum budowlanego i samochodowego, które odbywały się  w Niemczech, Anglii i Irlandii oraz  udokumentowane fotograficznie  imprezy szkolne w formie wystawy i  kronik wykonanych  przez uczestników tych praktyk. Stanowią one pełną dokumentację wszystkich  działań naszej szkoły  związanych z edukacją regionalną i europejską  m.in.: Edukacja   regionalna i europejska stanowi ważny element pracy dydaktycznej i wychowawczej naszej szkoły. Międzynarodowa współpraca  -  wymiana młodzieży  oraz praktyki w krajach Unii Europejskiej w  ramach programów  Leonardo da Vinci, Sequa ,Peace LekcjaTolerancji to formy  realizowane w ZSB  od wielu lat. Ich celem jest uświadamianie uczniom potrzeby znajomości języków obcych,, doskonalenie wiedzy i umiejętności zawodowych, kształtowanie postaw otwartości i tolerancji wobec innych kultur i obyczajów. W ramach programu seminarium  jego uczestnicy odwiedzili także Publiczne Gimnazjum  im. T.Kościuszki w Kościerzycach.