Strona główna Gorące tematy Psychoedukacja nt. problematyki HIV i AIDS ciągle potrzebna !

Psychoedukacja nt. problematyki HIV i AIDS ciągle potrzebna !

Kolejny raz w Zespole Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego Piasta w Brzegu podjęta została problematyka związana z zakażeniami HIV i chorobą AIDS.

Programem pt. „Profilaktyka HIV i AIDS” objęci zostali uczniowie wszystkich klas II. Omówienie zagadnienia w formie warsztatowej umożliwiła Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas II i nauczyciele uczący – natomiast przeprowadzenie 2 godzinnego spotkania było możliwe dzięki zaangażowaniu pedagoga szkolnego - Pani Beaty Łukaszewicz.


Program zawierał następujące treści:

1. Rozmiary epidemii HIV i AIDS: sytuacja epidemiologiczna na świecie i w Polsce, skala zachorowań w grupie młodych ludzi, przyczyny wzrastającej liczby zakażeń wirusem HIV.

2. Drogi zakażenia wirusem HIV, budowa i działanie wirusa HIV, żywotność HIV, przebieg zakażenia – zakażenie pierwotne, objawy charakterystyczne dla zespołu nabytego niedoboru odporności AIDS, terapia antyretrowirusowa.

3. Problemy biopsychospołeczne towarzyszące zakażeniu HIV i chorobie AIDS. Postawy i przekonania wobec intymnej sfery życia, aktywności seksualnej oraz problemów ludzi chorych na AIDS.

4. Możliwości w zakresie uniknięcia zakażenia wirusem HIV. Badania w kierunku obecności przeciwciał wirusa HIV - poradnictwo przed i po testowe w Polsce. Prezentacja literatury, stron internetowych, ulotek informacyjnych na temat HIV i AIDS.

Celem zajęć przeprowadzonych w formie warsztatów połączonych z prezentacją medialną było: przekazanie podstawowych informacji nt. wirusa HIV i choroby AIDS. W Polsce codziennie 2 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV,  dlatego warto przypominać, że do zakażenia wirusem HIV dochodzi 3 drogami:

poprzez seks: zakaźne są wszystkie wydzieliny układu płciowego męskiego i żeńskiego – wirus HIV jest obecny w płynach człowieka takich jak: krew (płyny wewnątrzustrojowe); sperma, przejakulat; wydzielina pochwowa

poprzez krew: narkomania dożylna, zabiegi wiążące się z przerwaniem ciągłości tkanek (tzw. „wrota zakażenia”: otwarte rany, uszkodzona skóra, błona śluzowa (niesterylene ostrza)

z zakażonej wirusem HIV matki na jej dziecko - w czasie ciąży; podczas porodu; przy karmieniu piersią.

Obalanie mitów towarzyszących sferze życia intymnego i aktywności seksualnej to jeden z małych kroków w walce z pandemią AIDS.

Realizatorami programu byli: Elżbieta Bujak reprezentująca Powiatową Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w Brzegu oraz Renata Straub- Pieczykolan – pedagog, pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzegu. Program był również wspierany przez Opolski Urząd Wojewódzki.