Strona główna Gorące tematy RZUĆ PALENIE 15 LISTOPADA

RZUĆ PALENIE 15 LISTOPADA

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

O tym, że palenie tytoniu szkodzi zdrowiu, wiedzą nawet dzieci. Na wszystkich paczkach minister zdrowia informuje, że każdy wypalony papieros skraca życie – zarówno osoby palącej, jak i niepalącej. Jak skutecznie przekonać innych do zerwania z tym śmiercionośnym nałogiem? Najważniejsze, aby palacz sam naprawdę chciał pozbyć się uzależnienia, wtedy sukces jest już blisko.

Pierwszym krokiem do podjęcia takiej decyzji może być zbliżający się dzień 15 listopada, jak zawsze trzeci czwartek tego miesiąca, na który przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Święto narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.

Głównym celem akcji antytytoniowych jest zachęcenie palaczy do zerwania z nałogiem i pomoc osobom chcącym rzucić palenie. Zarówno w Polsce jak i na świecie, nałóg tytoniowy stanowi problem na ogromną skalę. Zgodnie z najnowszym, ogólnopolskim badaniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 2011 roku do codziennego palenia przyznaje się co 3 Polak w wieku 15 lat i więcej. Papierosy w Polsce pali więc jedna trzecia dorosłych, czyli ponad 90 milionów ludzi!

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu jest dobrą okazją do zastanowienia się – jakie straty, a jakie korzyści przynosi nam palenie papierosów. Każdego roku tysiące palaczy starają się w tym dniu wytrwać bez palenia, a część z nich przestaje w ogóle sięgać po papierosa. W Polsce ponad 70% palaczy deklaruje chęć zerwania z nałogiem.

Z okazji tego święta Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu we współpracy z Urzędem Miasta Poznania oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA organizuje kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do ludzi palących.