Strona główna Współpraca z zagranicą Wizyta w partnerskim mieście Horodence

Wizyta w partnerskim mieście Horodence

W dniach 23.09.2012-30.09.2012r. delegacja uczniów Zespołu Szkół Budowlanych oraz  Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 wraz z panią dyrektor ZSB Moniką Jurek oraz opiekunkami, paniami Krystyną Nachajewską i Anną Rymarczuk, gościła w Horodence na Ukrainie, mieście partnerskim powiatu brzeskiego. Wyjazd ten odbył się w ramach wymiany młodzieży polsko-ukraińskiej, która została objęta honorowym patronatem przez pana Macieja Stefańskiego, Starostę Powiatu Brzeskiego.

Pobyt na Ukrainie był już drugim wspólnym  spotkaniem naszych uczniów, bowiem w czerwcu tego roku w Brzegu przyjmowaliśmy grupę ukraińskiej młodzieży. Podstawową regułą organizowania takich wizyt-wymian jest integracja młodzieży, przełamywanie barier i stereotypów, poznawanie innej kultury, a przede wszystkim nawiązywanie kontaktów między rówieśnikami z obu krajów. Wyjazd do Horodenki wszystkie te cele spełnił.  Ukraińcy  przygotowali dla nas bardzo bogaty program.

Nie tylko odbywały się wspólne spotkania, które integrowały wszystkich uczestników wymiany, ale także zwiedziliśmy całkiem sporo miejsc, szczególnie bliskich nam, Polakom. Zwiedziliśmy Lwów (oczywiście z obowiązkową wizytą na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt Lwowskich), przejechaliśmy się wyciągiem w Bukovelu i zachwyciliśmy się wodospadem w Jeremczy, odwiedziliśmy twierdzę w Kamieńcu Podolskim i pokłoniliśmy się pomnikowi Michała Wołodyjowskiego, a także zachwyciliśmy się pięknem Starego Miasta w Czerniowcach. Lecz największe wrażenie zrobiła na nas gościnność, życzliwość i otwartość gospodarzy. Wszyscy nasi uczniowie podkreślali, że rodziny, u których mieszkali podczas pobytu w Horodence, przyjęły ich gorąco i serdecznie, jak członków własnej rodziny, dlatego tak ciężko było wyjeżdżać. Ten kilkudniowy pobyt na Ukrainie uświadomił nam, że zdecydowanie więcej nas, Polaków i Ukraińców, łączy niż dzieli. I to jest najcenniejsza wartość tej wymiany. Teraz czekamy z niecierpliwością  na kolejną wizytę delegacji ukraińskiej w Brzegu, podczas której zostanie oficjalnie podpisany akt partnerski pomiędzy ZSB i ZSZ nr1w Brzegu a szkołą w Horodence.

Chcieliśmy także bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy swoją hojną ręką i gorącym sercem wsparli nasz wyjazd. Przede wszystkim dziękujemy panu  Staroście Maciejowi Stefańskiemu oraz  panu Klemensowi Jakubowskiemu, nieoficjalnie nazywanym już przez Polaków i Ukraińców wujciem Klemensem, i panu Markowi Scelinie, szefowi Firmy Marco.