Serdeczno Witajemo...

W dzień przyjazdu, gdy oczekiwaliśmy na młodzież z Ukrainy, w obu brzeskich szkołach panowało poruszenie. Przygotowania trwały do ostatniego momentu. Gdy wszyscy zebraliś-my się w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i ujrzeliśmy uśmiechnięte twarze i pełne energii osoby z Ukrainy, zapanowała radość. Serdeczno witajemo ……. – tak Ukraińcy zostali powitani przez Mateusza Podgórskiego w ich ojczystym języku.

Jego słowa wywołały niespotykany entuzjazm , a Mateuszowi , który uczył się długo tego zdania, dało satysfakcję , że nie pomylił się i wywołał uśmiech na tak wielu twarzach. Po tradycyjnym polskim powitaniu chlebem i solą, nadszedł moment przydzielenia do rodzin. Gościliśmy w naszych domach: Ewelina Oliwa - Solomiyę Vonsul, Michał Miazgowski - Olega Danylyuka , Kinga Wilk - Nazariya Demianenko, Agnieszka Grązka – Anastasiyę Chovganyuk, Marcin Małecki - Viktoriyę Antoshko, Renata Półtorak – Maryię Savotską, Krystian Kadłubowski- Yuriya Repina, Karolina Bajcer - Solomiyę Omelyash, Michał Mazurkiewicz – Vitaliya Koguta, Natalia Kusiak- Yuliyę Zayachkivską, Marek Cichowski – Borysa Kobylyanskyiego, Marta Kownacka - Alinę Miroshnichenko, Adam Biliński - Andriya Khorta, Magda Dedyk – Tatyanę Dzombak, Joanna Tomaszewska – Mariyę Starkiv. Uczestnikiem wymiany był też Mateusz Podgórski i Maksymilian Węgłowski.

 

 

Okazało się, że wielu z nas jest podobnych do swoich ukraińskich gości zarówno z wyglądu jak i charakteru, co było miłym zaskoczeniem dla wszystkich.

 

Dzień drugi spędzaliśmy oczywiście wszyscy razem w Zespole Szkół Budowlanych pod czujnym okiem naszych opiekunów zarówno polskich pań Moniki Jurek – dyrektora ZSB oraz Iwony Strony- Muszczyńskiej, pani Renaty Listowskiej – dyrektora ZSZ nr1, Doroty Witoszyńskiej, jak i ukraińskich pana Ivana Antoshko – dyrektora szkoły w Horodence, oraz  Galyny Vizhnyak– wychowawczyni klasy i Iryny Savchyn – tłumacza. Były ciekawe zabawy integracyjne, tańczyliśmy zumbę, śpiewaliśmy piosenki polskie
i ukraińskie. Zabraliśmy naszych Gości na spacer po Brzegu, pokazując wspaniałe zabytki naszego miasta. Na Zamku Piastów Śląskich odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz powiatu brzeskiego. Pomimo zmęczenia mieliśmy jeszcze ochotę na śmiech, zabawę na kręgielni, gdzie młodzież wyglądała na tak dobrze zgraną i rozumiejącą się bez słów, jakby znała się od lat..

Wycieczka do Wrocławia była obfita w wiele wrażeń i ciekawych doświadczeń. Zobaczyliśmy stadion przygotowany na Euro 2012, Ostrów Tumski, Rynek. Spontanicznie zatańczyliśmy razem na wrocławskim Rynku zumbę, której uczyliśmy się dzień wcześniej. Grupie ukraińskiej bardzo spodobały się krasnale, których wszyscy poszukiwaliśmy, aby przyniosły nam szczęście i radość. Długo oczekiwany był czas na zakupy w Galerii, które dały wiele radości.

Szczególnym wydarzeniem było uczestniczenie w Georgianum 2012 - święcie Patrona ZSB. Ukraińscy przyjaciele byli zachwycenie uroczystością, gdzie bawili się świetnie mimo deszczowej pogody. Uświetnili nasze święto wykonaniem wspaniałych pieśni w swoim ojczystym języku, powodując zarówno wzruszenie jak i uśmiech publiczności. Piękną postawą otwartości serca wykazały się szkoły ponadgimnazjalne: I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespól Szkól. Zawodowych nr 1, Zespół Szkól Budowlanych w Brzegu, Liceum Ogólnokształcące i Zespól Szkól Rolniczych w Grodkowie oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Brzegu ofiarowując nowoczesny sprzęt szkole w Horodence.

Codziennie towarzyszyło nam uczucie, że każdy dzień przybliża nas do końca tej wspaniałej przygody. Lecz zapomnieliśmy o nim w sobotę na pikniku w Lubszy. Jego organizatorem i sponsorem był p. Klemens Jakubowski, którego wsparcie mogliśmy odczuć nie tylko w sobotę, ale w każdy dzień naszej międzynarodowej wymiany. Oprócz wielu wyśmienitych dań czekały nas rozmaite atrakcje. Wspólne zabawy, tańce, konkursy i biesiadowanie przy orkiestrze. Nikt tego dnia nie chciał wracać do domu, wiedząc, że każda chwila spędzona razem ze wszystkimi jest już jedną z niewielu, jakie nam pozostały. Niedziela była dniem przeznaczonym dla rodzin, aby również między domownikami i ich gośćmi nawiązała się bliska więź.

Tego dnia wiele osób zabierało swoich ukraińskich przyjaciół w piękne miejsca naszego regionu, na wycieczki rowerowe, do zoo, na wspólny spacer.

Gdy obudziliśmy się w poniedziałkowy poranek, każdy wiedział, że to właśnie dziś będzie najsmutniejszy dzień, bo dzień ostatni, kiedy trzeba będzie się pożegnać. Rano spotkaliśmy się w ZSZ nr 1 . Pożegnanie i wyjazd młodzieży z Ukrainy opóźnił się, bo każdy z naszych przyjaciół został obdarowany wieloma prezentami od rodzin, u których mieszkał, co sprawiło niemało problemów kierowcy, który musiał zapakować dwa razy więcej walizek niż przywiózł do Polski. Podsumowaniem naszego tygodniowego spotkania była prezentacja multimedialna, która przypomniała nam wszystkie chwile radości i uśmiechu, jakie otrzymaliśmy od naszych sąsiadów. Gdy żegnaliśmy się, nie zabrakło łez, których nie ukry-wali nawet chłopcy. Tydzień spędzony wspólnie z młodzieżą z Ukrainy , pozwolił nam poznać ich kulturę obfitą w tradycje, piękne, haftowane stroje i pieśni, którymi wzruszali do łez, ale potrafili też rozweselić. Mogliśmy się przekonać, że każda osoba mieszkająca na Ukrainie jest otwarta, szczera, spontaniczna, dobrze wychowana, chętna do pomocy
i darująca każdemu szczery uśmiech.

Dziękujemy wszystkim organizatorom i opiekunom wymiany, że mieliśmy zaszczyt poznać tak wspaniałych ludzi oraz nauczyć się od nich wielu cennych wartości, tak bardzo przydatnych w życiu. Mmo że mamy kontakt internetowy i telefoniczny, bardzo za nimi tęsknimy i wspominamy wspólnie spędzony czas, wiedząc, że czekają na nas jak na członków rodzin. Mamy nadzieję, że zobaczymy się ponownie, wszyscy razem już we wrześniu.

 

 

 

tekst Ewelina Oliwa, Mateusz Podgórski, uczniowie ZSB w Brzegu