Strona główna Gorące tematy Światowy Dzień Ziemi - Sesja Ekologiczna

Światowy Dzień Ziemi - Sesja Ekologiczna

Święto mające na celu krzewienie kultury i postawy ekologicznej oraz uświadomienie problemów związanych z ekologią. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) obchodzi Dzień Ziemi w dniu równonocy wiosennej (20/21 marca), jednak bardziej rozpowszechnioną, w wielu krajach, w tym i Polsce, datą jest 22 kwietnia.

Po raz pierwszy idee obchodów "Dnia Ziemi" (ang: Earth Day) zaproponował, na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska, amerykański ekolog, miłośnik przyrody i natury John McConnell. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia i zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Pomysł McConnell'a spotkał się szybko z silnym poparciem władz San Francisco i 21 Marca 1970 roku Joseph Alioto - burmistrz tago miasta - proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi. Wkrótce potem John McConnell ogłosił Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się Sekretarze Generalni ONZ, m.in. Kurt Waldheim, Margarte Mead, U Thant, John Gardner.

 

Mniej więcej w podobnym czasie, we wrześniu 1969 roku, amerykański senator Gaylorg Nelson na konferencji w Seattle, zaproponował ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla ruchów ekologicznych. Demonstracja odbyła się pół roku poźniej - 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział ponad 20 milionów!!! amerykanów. Szacuje się, że obecnie w obchodach dnia Ziemi bierze udział ok. 200 mln osób z ponad 140 krajów świata. Mimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu, kwietniowe święto jest również wspierane przez tą organizację.

 


Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się dopiero w 1990 po upadku "żelaznej kurtyny". Organizowane one były spontanicznie przez nowo-powstające, pozarządowe, niezależne polskie organizacje ekologiczne. Obecnie w organizacji Dnia Ziemi w Polsce biorą udział między innymi: Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Społeczny Instytut Ekologiczny, Ośrodek Kultury Ochoty (OKO). Patronat nad świętem sprawują m.in.: Prezes Rady Ministrów, Minister Środowiska, Dyrektor Lasów Państwowych, burmistrzowie i władze miast i.in.


Na całym świecie organizowane są spotkanie, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym, krzewieniu kultury ekologicznej oraz mające na celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Szacuje się, że jak dotychczas 'największym' z Dni Ziemi miał miejsce w 2007r. Wzięło w nim udział około miliarda!!! osób z całego świata. W organizacji obchodów uczestniczy obecnie ponad 17,000 organizacji ze 141 krajów świata.

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi dnia 4 kwietnia w auli naszej szkoły odbyła się Sesja Ekologiczna. Pod opieką  pani Elżbiety Puszczewicz-Salak uczniowie klas1, 2 i 3 TBR oraz 2 TL przygotowali spotkanie poświęcone ochronie naszego środowiska.

W ramach sesji przygotowano spektakl, w którym naszą planetę odzwiedzaja dwaj Kosmici rozmawiający z panią Ziemią, eko Człowiekiem, Królem Śmieci i jego ekipa czyli Pyłem, Dwutlenkiem Wędga, Dymem, Ozonem, Dwutlenkiem Siarki, Efektem Cieplarnianianym, Człowiekiem i Eko Człowiekiem.

W ramach działań Koła Ekologicznego ogłoszono konkurs na plakat  o tematyce ekologicznej. Jego rozstrzygnięcie  i ogłoszonie zswycięzscyodbyło się właśnie na Sesji. Nagrode ksiązkową o tematyce ekologicznej za najklepszy tegoroczny plakat otrzymnała Mgda Dedyk z kl. 2 TBR.

Pani Elżbieta, organizatorka Sesji Ekologicznych, podziekowała także wieloletnim  jej organizatorom Ewelinie Oliwie i Marcinowi Małeckiemu z kl. 3 TBR oraz Damianowi Zuzkowi i Damianowi Zającowi z kl. 2 TL. Wszyscy wykonawcy otrzymali otrzymali torby ekologiczne.

 

A oto nasi wykonawcy:

Narratorzy - Magda Dedyk, Ewelina Oliwa, Marcin Małecki

Kosmici - Damian Zuzek i Grzegorz Kowalczyk

Ziemia - Renata Półtorak

Król śmieci -  Dawid Jureczko

Pył - Marek Cichowski

Dym - Adam Czyrek

Dwutlenek Węgla -  Kamil Wojtarowicz

Dwutlenek Siarki - Paweł Kawiak

Ozon - Remnigiusz Sikora

Efekt Cieplarniany -  Michał Zalewski

Eko Człowiek - Izabela Lipka

Człowiek - Przemysław Lisowski

śpiew - Damian Zając