Strona główna Georgianum

Georgianum - Święto Patrona ZSB księcia Jerzego II PIasta

Pomysł i organizacja imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych miasta Brzegu zrodziła się 1991 roku, w Zespole Szkół Budowlanych, który postanowił zaprosić młodzież brzeskich szkół średnich do wspólnego świętowania imienin patrona szkoły księcia Jerzego II Pasta - słynnego budowniczego, założyciela Piastowskiego Gimnazjum. To dzięki niemu mamy nasz brzeski zabytek klasy O Zamek Piastów Śląskich zabawy. Georgianum, podobnie jak studencie żakinady, mobilizuje młodzież szkół średnich do prezentacji swoich umiejętności, talentów i pomysłowości w przygotowaniu konkurencji a przede wszystkim stanowi świetną zabawę. Coraz częściej zmagania na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, oddanym przez dyrektora Pawła Kozerskiego we władanie brzeskim i grodkowskim żakom, obserwują rodzice oraz mieszkańcy miasta. Szczególnie miłą dla nas jest obecność uczniów z zaprzyjaźnionej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Kolorowy korowód prowadzony przez Jana Kochanowskiego, jego żonę i małą Urszulkę wraz ze skorymi do figli żakami, dostojnymi damami, włościanami i halabardnikami.