Strona główna Współpraca z zagranicą Comenius - wizyta w Kusel

Comenius - wizyta w Kusel

Udział nauczycielek z „Budowlanki” w wizycie przygotowawczej w Kusel

W październiku 2011 roku, nauczycielki naszej szkoły (Katarzyna Surdyka i Bożena Basta), wzięły udział w spotkaniu czterech szkół, z czterech różnych krajów, które odbyło się w Kusel w dniach 24 – 26 października.

Spotkanie miało na celu uzgodnienie warunków przyszłej współpracy i spotkań uczniów i nauczycieli z Turcji, Francji, Niemiec i Polski, w ramach programu COMENIUS. Spotkanie odbyło się w siedzibie naszej partnerskiej szkoły z Kusel, Berufsbildende Schule. Ustalono treść wspólnego wniosku o dofinansowanie wyjazdów młodzieży ze środków Unii Europejskiej i wybrano głównego koordynatora projektu – została nim BBS Kusel.

Jeśli nasz wniosek wygra konkurs projektów i zostanie przyznane nam dofinansowanie, w listopadzie następnego roku odbędzie się u nas pierwsze spotkanie czterech szkół, na którym przygotowany zostanie niezbędnik językowy w czterech językach. Następne spotkanie odbędzie się w Kusel, Niemcy (kwiecień 2013), na którym odbędzie się konkurs kulinarny i powstanie książka kucharska z tradycyjnymi potrawami tureckimi, francuskimi, niemieckimi i polskimi. Kolejne spotkanie będzie miało miejsce we wrześniu 2013 w Aydin, Turcja, gdzie odbędą się warsztaty taneczne i powstanie czteronarodowy spektakl taneczny. Ostatnie spotkanie odbędzie się w kwietniu 2014 roku w Nîmes, Francja (niedaleko Marsylii), gdzie młodzież przeprowadzi badanie na reprezentatywnej grupie respondentów na temat przydatności znajomości języków obcych w pracy (różne zawody).

Dzięki temu projektowi jest szansa na kontynuację Partnerstwa Szkół z większym jak dotąd dofinansowaniem, wzmocnienie relacji z naszymi niemieckimi przyjaciółmi, nawiązaniem przyjacielskich stosunków z młodymi ludźmi z Turcji i Francji, odwiedzenia ciekawych miejsc (Lazurowe Wybrzeże, Aydin - kurort na riwierze tureckiej) oraz wykorzystanie w praktyce znajomości języków obcych.

W tym tygodniu zostanie złożony wniosek o dofinansowanie naszego udziału w tym projekcie.

tekst Katarzyna Surdyka