Strona główna Gorące tematy Ślę do Ciebie walentynkę, lubię Ciebie odrobinkę

Ślę do Ciebie walentynkę, lubię Ciebie odrobinkę

Jak co roku 14 lutego  w dniu Walentynek  na holu szkoły pojawiła się  skrzynka  dla zakochanych. Od rana można było przekazywać walentynkowe życzenia, które  specjalny szkolny  kurier  roznosił po klasach. To  radosne święto obchodzone jest w Polsce od niedawna chociaż  dzieje św. Walentego sięgają III wieku.

Św. Walenty z wykształcenia był lekarzem z powołania duchownym. Żył w III wieku  w Cesarstwie Rzymskim  za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.