Strona główna Gorące tematy NIezwykłe spotkanie

NIezwykłe spotkanie

„Wspomnień czar

będzie nas wiódł w życia gwar”


Z entuzjazmem dla polskiej kultury spotkaliśmy się w ZSB w Brzegu „ Serca nasze pulsują rytmem umiłowania domu rodzinnego i Ojczyzny”. Ta wspaniała atmosfera daje nam szansę na dalszą wspólnotę treści i na codzienną nadzieję – bez konfliktu pokoleń”  Te piękne słowa wpisali nasi Goście Elżbieta Kosińska, Marian Kosiński i Eugeniusz Elenowski do kroniki dziękując za wspólne spotkanie, które odbyło się dnia 15 listopada 2011 z okazji obchodów 90 rocznicy powstań śląskich. Uczniowie zapoznali się z dziejami zrywu narodowego Ślązaków, dzięki któremu znaczna część Górnego Śląska została przyłączona do niepodległej już Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorki panie Iwona Strona-Muszczyńska i Wiesława Szczepaniak zaproponowały młodzieży inną niż wykłady i prelekcje formę obchodów. W auli szkoły odbyło się spotkanie z twórcą i członkami ludowego zespołu kameralnego „Miniaturki” z Lewina Brzeskiego, który powstał w latach 60 tych. Ich miłość do Ojczyzny wyrażała się w kultywowaniu tradycji muzycznych poprzez wspólny śpiew i działalność kulturalną, poezję. Klasy technikum logistycznego i budowlanego obejrzała film telewizji polskiej „Z tej cudnej krainy” nakręcony w 1978 roku w opolskim skansenie Bierkowice. Folklor to ta część dziejów Polski, która nie pielęgnowana i nie przekazywana z pokolenia na pokolenie zanika. Może właśnie dlatego tak ważne są spotkania z pasjonatami jakimi są na naszym terenie rodzina Kosińskich oraz ich przyjaciele.

Na wspólną wędrówkę po strofach Pana Tadeusza i śpiewniku pieśni patriotycznych z różnych okresów zaprosiłyśmy wybraną grupę muzykującej i aktywnej twórczo młodzieży naszej szkoły. Było to niezwykłe spotkanie, uczniowie aktywnie włączyli się w jego przebieg śpiewając i grając na gitarach te z utworów, które znali. Dzięki panu Marianowi ( akordeon i okaryna) i Eugeniuszowi (gitara) poznali teksty pisarza i publicysty, poety i dziennikarza, działacza narodowego Związku Polaków w Niemczech Edmunda Omańczyka i wielu ludowych pieśni patriotycznych. Mimo różnicy wieku Goście bez problemu odnaleźli wspólny język z młodymi – muzyka przełamuje bariery językowe, kulturowe i wiekowe stając się źródłem porozumienia i zrozumienia międzypokoleniowego. Po raz kolejny spotkanie starszych i młodszych udowodniło jak wiele mają ci pierwsi do zaoferowania i jak wiele z tego czerpią młodzi.