Strona główna Gorące tematy Barwna "Mandarynka"

Barwna "Mandarynka"

Uwrażliwienie na piękno przyrody oraz kształtowanie postaw proekologicznych to cele realizowane przez Szkolny Klub Ekologiczny działający w naszej szkole pod opieką pani Elżbiety Salak.

Dnia 24 listopada 2011 uczniowie spotkali się ze znanym brzeskim ornitologa i miłośnikiem przyrody panem Marka Stajszczyka, który przedstawił młodzieży niezwykle barwnego ptaka z rodziny kaczkowatych o wdzięcznej nazwie Mandarynka zamieszkującego dorzecze Amuru , Sachalinu, Japonii, Mandżurii i wschodnich  Chin. Zimuje on w Japonii i południowo-wschodnich Chinach. Hodowany jest w Europie od   XVIII wieku jako ptak ozdobny. Zbiegłe osobniki utworzyły utrzymujące się, osiadłe populacje, głównie w dużych miastach. Spotkać go można także w Polsce. W spotkaniu wzięło udział aż 7 klas technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Tego typu spotkania rozbudzają zainteresowania uczniów przyroda, poszerzają wiedzę na temat ekologii i uzależnienia nas ludzi od przyrody. Pan Marek z wielką pasją opowiada o ciekawych gatunkach zwierząt i ptaków ilustrując swoje relacje prezentacjami multimedialnymi.