Strona główna Archiwum Nowa pracownia do zajęć praktycznych już otwarta

Nowa pracownia do zajęć praktycznych już otwarta

Dnia 19 stycznia 2010 o godzinie 10.00   odbyło się  niezwykle ważne dla naszej szkoły  wydarzenie -  otwarcie pracowni zajęć praktycznych dla  uczniów kształcących się   w zawodach budowlanych.  Starosta Powiatu Brzeskiego pan Maciej Stefański oraz pani dyrektor ZSB Monika Jurek   uroczyście przecięli wstęgę  i zaprosili do obejrzenia efektów  jednego z realizowanych  przez Starostwo w latach 2007-2013  projektu unijnego „ Unowocześnienie bazy kształcenia zawodowego szkół ponadgimnazjalnych w Powiecie Brzeskim.

W tym znaczącym  dla ZSB wydarzeniu wzięli udział

• opolski wicekurator oświaty Rafał Rippel,
  • wicestarosta  Ryszard Jończyk,
  • burmistrza Miasta Brzegu Wojciech Huczyński,
  • wiceprzewodniczący Rady Powiatu   Bogdan Będkowski
  • sekretarz Powiatu Krzysztof Konik
  • naczelnicy Wydziału  Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Mieczysław Gieża,

i  Wydziału Promocji i Inicjatyw Gospodarczych  Mieczysław Niedźwiedź

• dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy  Zbigniew Kłaczek
  • członek Zarządu  Powiatu Jerzy Wrębiak
  • przewodniczący komisji Oświaty, Kultury i Sportu Tomasz Komarnicki
  • dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych  pani Małgorzata Mianowany-   Małecka

i dyrektor I  Liceum Ogólnokształcącego pani  Małgorzata  Dyminczuk

Szczególnymi  gośćmi byli nauczyciele  zawodu i  uczniowie klas technikum budowlanego, dla których przeznaczona jest  ta pracownia. Aby naszym uczniom  pracowało się dobrze i bezpiecznie  ksiądz Patryk  Gołubców poświęcił   obiekt przypominając łaciśką maksymę starożytnego filozofa Seneki

Non scholae, sed vitae discimus  = Nie dla szkoły, lecz dla życia uczymy się

„To wspaniały prezent  dla naszej młodzieży z klas technikum budowlanego w roku jubileuszu 60-lecia istnienia naszej placówki.  Wyposażenie na poziomie europejskim gdzie uczniowie będą mieli do dyspozycji  aż 905 sztuk różnorodnego wyposażenia do szkolenia w zakresie

- murarstwa, tynkarstwa, posadzkarstwa

- miernictwa budowlanego

- konstrukcji i materiałów budowlanych

- renowacji, sztukatorstwa i kamieniarstwa

Od dziś oprócz wiedzy książkowej, teoretycznej młodzież będzie miała możliwość praktycznego zastosowania m.in. niwelatora laserowego, teodolitu elektronicznego, aparatu Vicata czy aparatu Ve-Be „ ( z wystąpienia dyr.ZSB Moniki Jurek

Nowo otwarty budynek  to   estetyczna hala  do zajęć praktycznych i  zaplecze gospodarcze z salą dydaktyczną wyposażoną w sprzęt projekcyjny –laptop, rzutnik , drukarkę laserową oraz co najważniejsze fachowe oprogramowanie -  AutoCad – do kreślenia i opracowywania rysunków technicznych, NormaPro – program do kosztorysowania robót budowlanych oraz  NormaPro z bazą cenową oraz Robot Mileniu do analizy i wymiarowania konstrukcji inżynierskich oraz łazienki, przebieralnie z szafkami i pomieszczenie do spożywania posiłków.  Właściwego wyboru sprzętu do poszczególnych zajęć, w ramach projektu, dkonali nauczyciele zawodu – Beata Jakimiuk, Irena Kołcz, Tadeusz Wsacławski, Józef Kopyt,  Tomasz Starzyński ,  Obecna pracownia posiada  sprzęt na który  szkoła nigdy nie mogłaby sobie pozwolić.  Młodzież  nareszcie  będzie  praktycznie za pomocą najnowocześniejszych urządzeń  sprawdzać swoją wiedz ę teoretyczną.

Już nie powstydzimy się przed kolegami z Niemiec, do których jeździliśmy na praktyki zawodowe w ramach programu  Leonardo da Vinci, wyposażenia  i warunków zajęć praktycznych.

Wzbogacenie ZSB w tak  doskonale wyposażoną pracownie do realizacji  zajęć praktycznych pozwala na poszerzanie oferty edukacyjnej oraz współpracę z lokalnym środowiskiem.