Strona główna Archiwum Certfyfikaty rozdane

Certfyfikaty rozdane

Dnia 19 lutego 2010 roku na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu  odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów  uczniom uczestniczącym w Projekcie unijnym „Motywacja+Praktyka= Sukces”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Starostwa Powiatowego w Brzegu. W Zespole Szkól Budowlanych asystentem koordynatora była pani Bogusława Kopczyńska.

Głównym celem projektu było wzmocnienie atrakcyjności, podwyższenie  jakości  i dostępności oferty edukacyjnej szkól zawodowych powiatu brzeskiego poprzez wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w procesie kształcenia.

W projekcie uczestniczyła młodzież z klas 3TBR, 3TL, 2TBR, 2 TL. Uczestnicy w okresie od  lutego 2009 do stycznia 2010 brali udział w bezpłatnych zajęciach dydaktycznych, pozalekcyjnych oraz wizytach studyjnych. W ramach projektu realizowano zajęcia  psychologiczno-pedagogiczne prowadzone przez szkolnego pedagoga, zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego prowadzone w formie warsztatów, metodami aktywizującymi i miały one głównie na celu wykształcenie umiejętności planowania własnej kariery zawodowej, oraz umiejętności poruszania się po rynku. Uczono się jak wykorzystywać  matematykę do rozwiązywania problemów praktycznych, poznawano angielskie słownictwo zawodowe, w ramach przedmiotów zawodowych ćwiczono i doskonalono umiejętności potrzebne do zdobycia tytułu technika .

Zajęcia prowadzone w  formie wycieczek przedmiotowych miały na celu zapoznać uczniów z najnowszą technologią i materiałami stosowanymi  obecnie w naszym kraju  i na świecie. Wizyty na wyższych uczelniach to także spotkania z niezwykłymi  ludźmi. Młodzież odwiedziła Wyższą Szkołę Logistyczną  w Poznaniu i Komornikach,  Politechnikę  Wrocławską i Opolską oraz  wrocławskie i opolskie firmy branżowe.

Rezultatami realizowane projektu były:

·         rozwijanie umiejętności kluczowych,

·         podniesienie kwalifikacji zawodowych,

·         rozumienie zmian zachodzących na rynku pracy,

·         zdobycie umiejętności planowania kariery zawodowej,

·         umiejętność posługiwania się różnymi źródłami informacji  w celu pozyskiwania potrzebnych informacji,

·         rozwijanie przedsiębiorczości, inicjatywy, samodzielności,

·         lepsze zrozumienie funkcjonowania biznesu,

·         zdobycie umiejętności radzenia sobie ze stresem,

·         wzrost poczucia własnej wartości, wiara we własne możliwości,

·         zwiększenie motywacji do poszukiwania pracy  i samo zatrudnienia

Spotkanie na Zamku stanowiło formę  podsumowania – ewaluacji projektu.

Z ramienia Starostwa Powiatowego w Brzegu uczestniczyli w nim Starosta Maciej Stefański, inicjator i główny koordynator projektu Mieczysław Niedźwiedź, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Mieczysław Gieża, wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu Wiesława Kostrzewa-Andros dyrektor PUP Zbigniew Kłaczek,  dyrektor Zamku Paweł Kozerski  oraz pracownicy Starostwa zaangażowani   w projekt. Zespół Szkół Budowlanych reprezentowała pani dyrektor Monika Jurek, Bogusława Kopczyńska oraz uczniowie biorący udział  w zajęciach . W programie spotkania były prezentacje multimedialne prezentujące przebieg realizacji projektu w poszczególnych placówkach ze specjalnym komentarzem każdego z asystentów koordynatora. Momentem, na który czekali  wszyscy było wręczanie każdemu z uczniów Certyfikatów potwierdzających uczestnictwo  w projekcie. Wszyscy uczestnicy spotkania na Zamku  mieli także okazję wymiany doświadczeń i wrażeń przy  szwedzkim stole.